Twitter, Hindistan’da İfade Özgürlüğünden Korkuyor
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Twitter, Hindistan’da İfade Özgürlüğünden Korkuyor

0

Twitter, ofisini günler önce polislerin ziyaret etmesinin ardından Hindistan’daki ifade özgürlüğü konusunda endişelerini dile getirdi.

Polis, iktidar partisi tweet’ini “manipüle edilmiş medya” olarak etiketledikten sonra medya devine uyarılarda bulundu.

Twitter, etkiketi Bharatiya Janata Partisi (BJP) sözcüsü Sambit Patra’nın bir gönderisinde uygulamıştı.

Hükümet, Twitter’ın yasalara uyması gerektiğini açıkladı. Hükümet ve medya firmaları arasındaki gerginlikler, Hindistan’ın yeni dijital içerik kuralları nedeniyle gün geçtikçe artıyor.

BJP liderleri, geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden, ana muhalefetteki Kongre partisi tarafından hükümetin pandemiyle başa çıkma konusundaki başarısızlıklarını vurgulamak için oluşturduklarını söyledikleri bir belgeden görüntüler paylaştılar.

Kongre, Twitter’a belgelerin sahte olduğu ile ilgili şikayette bulunarak, Twitter’ın, Patra tarafından yapılmış olanlar dahil olmak üzere, bazı yayınları “manipüle edilmiş medya” olarak aktardı.

Twitter kuralları gereğince, bu tür etiketler “aldatıcı bir şekilde değiştirilmiş veya sahte medya” içeren yayınlara uygulanır.

Bir Twitter sözcüsü yaptığı açıklamada, “Şu anda, Hindistan’daki çalışanlarımız ile ilgili son olaylardan ve hizmet ettiğimiz kişilerin ifade özgürlüğüne yönelik potansiyel tehditlerinden endişe duyuyoruz” dedi.

“Hindistan ve dünyadaki birçok sivil toplum, küresel hizmet şartlarımızın uygulanmasına cevaben polis tarafından taktiklerin kullanımına ve yeni BT kurallarının temel unsurlarına ilişkin endişelerimiz var.”

Delhi polisi, Pazartesi günü Twitter’ın şirket ofislerine yaptıkları ziyaretin, Bay Patra’nın tweet’inin nasıl sınıflandırıldığına dair bir şikayet aldıktan sonra şirketin genel müdürüne bir bildirimde bulunmak istediğini söyledi.

Perşembe günü ise ilerleyen saatlerde hükümet, Twitter’ı “dünyanın en büyük demokrasisine şartlarını dikte etmeye çalışmakla” ve ülkenin hukuk sistemini zayıflatmaya çalışmak ile suçlandı.

Açıklamada ise, “Twitter’ın ülkenin yasalarına uyması gerekiyor” denildi.

Hindistan’ın Dijital İçerik Kuralları

Şubat ayında hükümet, sosyal medya ve akış platformlarında yer alan dijital içerikleri düzenleyebilmek adına yeni kurallar tanıttı.

Yeni kurallara göre, beş milyon kullanıcıdan daha fazla kişiye sahip olan platformların, görevliler bulundurması gerekiyor.

Ek olarak, bir mahkeme veya hükümet tarafından sorgu yapılırsa, belirli mesajların kaynağını takip etmeleri gerekiyor.

Çarşamba günü ise Whatsapp, kuralların mesajlaşma hizmetini gizlilik korumalarını ihlal etmeye zorlayacağını söyleyerek Hindistan hükümetine dava açtı.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap