Amazon, Washington DC Tarafından Dava Ediliyor
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Amazon, Washington DC Tarafından Dava Ediliyor

0

Salı günü açılan davada, Amazon’un ABD içerisindeki çevrimiçi satışlarının %70’ine varan kontrolünün tüketiciler için daha yüksek fiyatla alıma yol açtığı iddia ediliyor.

Columbia Bölgesi Başsavcısı Karl Recine tarafından açılan davada, Amazon’u üçüncü taraf satıcılardan bir ürünün fiyatının %40’ına kadar site ücreti almak ve diğer platformlarda daha az ücret almalarını engellemek ile suçlanıyor.

“Amazon, tüketicilerin en iyi ürünleri düşük fiyatlara elde etmesini sağlamanın çok ötesinde, bunun yerine hem Amazon’un çevrimiçi perakende satış platformunda hem de rakiplerinin çevrimiçi olarak satılan ürünler için tüm çevrimiçi perakende satış pazarındaki fiyatların yapay olarak şişirilmesine neden oluyor.”

Bir Amazon sözcüsü Başsavcının bu sözlerine yanıt olarak şunları söyledi: “DC Başsavcısı bunu tam terine çevirdi. Satıcılar mağazamızda sundukları ürünler için kendi fiyatlarını belirliyorlar.”

“Amazon, en geniş ürün yelpazesinde düşük fiyatlar sunduğumuzdan gurur duyuyor ve her mağazada olduğu gibi, müşterilere rekabetçi fiyatlara sahip olmayan teklifleri öne çıkarmama hakkımızı saklı tutuyoruz.”

Dava, Amazon firmasının “rekabet karşıtı” uygulamaları kullanmasını engellemeyi amaçlıyor ve tazminat gibi bazı çözümler talep ediyor.

Amazon, aranan yardımın onu “müşterilere daha yüksek fiyatlar sunmaya zorlayacağını ve tuhaf bir şekilde antitröst yasasının temel hedeflerine aykırı” olacağını ekledi.

2019’da Amazon, tüccarların ABD’li kıdemli politikacıların baskısı altında daha düşük fiyatlardan satış yapmalarını engelleyen bir fiyat paritesi anlaşması imzalama şartını kaldırdı.

Amazon, özel markalı ürünlerinin rekabete aykırı olmaktan çok uzak olduğu ve müşteriler için iyi olduğundan dolayı daha fazla seçenek sunduğu konusunda ısrar etti.

En son yasal zorluk, salgın sırasında satışların veya üyeliklerini arttığını gören teknoloji firmalarının daha fazla inceleme ile karşı karşıya kalması durumunda ortaya çıkıyor.

Örneğin Facebook ve Google, ABD ve Birleşik Krallık’taki düzenleyiciler tarafından pazarlarında “çok güçlü” olmakla eleştiriliyor.

Bu arada Amazon, tüketicilerin koronavirüs ile ilgili kilitlenmeler nedeniyle evde kalmaya zorlanması ile satışların arttığını gördü. Yılın ilk üç ayı içerisinde, bir önceki yılın üç katı olan 8,1 milyar dolar kar bildirildi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap