TikTok, Yanlış Bilgilendirme Nedeniyle Videoları Kaldırdı
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel

TikTok, Yanlış Bilgilendirme Nedeniyle Videoları Kaldırdı

0

Covid 19 aşıları hakkında ortaya atılan yanlış iddialar ve Avustralya başbakanının iğnesini yaptırdığının sahte olduğu hakkındaki iddialarda dahil olmak üzere TikTok üzerinde yanlış bilgilendirmeler yapan videolar kaldırıldı.

Şubat ayında Facebook, Twitter, Google, Redbubble, Microsoft, Adobe, Apple ve TikTok, çevrimiçi yanlış bilgi ve dezenformasyonla mücadeleyi amaçlayarak yeni bir gönüllü endüstri koduna imza attı.

Cumartesi günü, şirketleri temsil eden organizasyon Digi, teknoloji devlerinin kuralların yükümlülüklerini nasıl uyguladıklarına ilişkin ilk raporları yayınladı.

Sosyal video platformu olan TikTok haberinde şirket, yanlış bilgilendirme politikası ihlali nedeniyle Ekim 2020 ile Mart 2021 tarihleri arasında Covid-19 veya koronavirüsten bahseden 651 videoyu kaldırdığını açıkladı.

Platformda Hangi İddialar Yaşanıyor?

Platformda yapılan yanlış iddiaların arasında başbakan Scott Morrison’ın iğneyi aldığına dair net bir vizyona rağmen Pfizer aşısını olmadığını, Sağlık Bakanı Greg Hunt’ın selülit teşhisinin AstraZeneca aşısı olmasına bağlı olduğunu, AstraZeneca aşısının Avustralya donanması üyelerinin %80’inde yan etki oluşturduğu gibi iddialarda bulunuldu.

Tik Tok

TikTok, Covid-19 ile ilgili iddiaları doğrulamak için Agence France-Presse (AFP) ile birlikte çalışıyor ve doğruluğu kontrol edilen iddialar şirketin moderatörlerine aktarılıyor.

Herhangi bir videonun hak taleplerinin incelendiği ancak henüz doğrulanmadığı durumlarda, kullanıcılar videoyu paylaşmamalarını öneren bir açılır pencere ile karşılaşıyor ve uyarılıyor.

Twitter ise geçen yıl Temmuz ve Aralık ayları içerisinde, 1 milyon hesabın askıya alındığını ve 3,5 milyon hesabın kuralları ihlal etmesi nedeniyle tebdirler alındığını bildirdi. Kuralların ihlal edilmesi nedeniyle Twitter üzerinde 4,5 milyon tweet, banner ve avatar kaldırıldığı da bildirildi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap