Turksat 6A 2023 Yılında Fırlatılacak!
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Turksat 6A 2023 Yılında Fırlatılacak!

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koltuğunda oturmakta olan Adil KARAİSMAİLOĞLU, ülkemizin yerli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın 2023 yılı itibariyle uzaya fırlatılacağını ve AR-GE aşamasının da ülkemiz içerisinde devam ettiğini dile getirmiş oldu.

Uydumuz 2023 Yılında Uzayda!

Adil KARAİSMAİLOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulunda bakanlığın 2023 yılı bütçe görüşmelerine katıldı. Katılmış olduğu bu görüşmelerde, önemli açıklamalarda bulunmuş oldu. Yapılan görüşmeler sırasında ilgili uydu hakkında da açıklamalarda bulunan KARAİSMAİLOĞLU, ülkemizin fiber altyapısı hakkında da detaylı bilgiler vermiş oldu.

Uydu, 2023 Yılında Uzayda Olacak!

Adil KARAİSMAİLOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapmış olduğu konuşmasında, ülkemizin haberleşme uydusu olan Türksat 6A’nın 2023 senesinde uzayda olacağını dile getirmiş oldu. Adil KARAİSMAİLOĞLU aynı zamanda konuşmasında ülkemizin en büyük AR-GE projelerinden birisi olduğunu söylediği bu uydu projesi ile ilgili yerli uydunun yapımının başkentimizde devam ettiğini dile getirdi.

Türksat 6A Özellikleri

  • Uydu tamamen yerli ve milli olanaklar sayesinde geliştirilmektedir.
  • Proje 2014 yılında TÜBİTAK tarafından başlatıldı.
  • Geliştirme sürecinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TUSAŞ, ASELSAN, CTECH ve TÜRKSAT A.Ş gibi firmalar yer almaktadır.
  • Uydunun ısıl, kimyasal itki alt sistemleri, yapısal ve mekanik yer destek ekipmanlarının tümünden TUSAŞ isimli kurum sorumlu olacak.
  • Uydu, SpaceX’e ait olan Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılacak.
  • Uydunun güncel ağırlığı 4.300 Kilogram olarak hesaplanmaktadır.
  • Kullanım ömrünün yaklaşık olarak 15 yıl olduğu ön görülüyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap