Türkiye’ den uluslararası savaş gemisi ihtacatı
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Türkiye’ den uluslararası savaş gemisi ihtacatı

0

Malezya, savunma sanayii alanında önemli bir adım atarak Türkiye’den savaş gemisi tedarik etme talebinde bulundu. Malezya Savunma Bakanı Mohammad Hassan’ın sunumunda ortaya çıkan bu karar, Türk ve Malezya şirketleri arasında savunma sanayii işbirliği potansiyelini işaret ediyor. STM, ASFAT ve Dearsan gibi Türk şirketleri, savaş gemisi ihracatı ihalesine katılmış durumda.

STM, daha önce Ukrayna’nın MİLGEM korvet tedarik projesindeki başarısıyla, ASFAT ise PN MİLGEM projesindeki katkısıyla gemi inşası konusunda önemli başarılar elde etti. Dearsan’ın C92 korvet tasarımıyla ihaleye katılması ise rekabeti artıran yeni bir boyut ekliyor.

İlginç bir şekilde Malezya, aslen Ukrayna için üretilen ADA sınıfı korvetleri de düşünüyor. Bu durum, Ukrayna’nın gemilerini istenildiği gibi kullanamaması nedeniyle Malezya’nın bu gemileri satın almayı düşündüğünü ve bu sayede Ukrayna’nın orijinal planından sapmasını telafi edebileceğini gösteriyor. Bu stratejik değişiklik, Malezya Donanması’nın tedarik sürecinde üç yıl kazanmasını sağlayabilir.

Türkiye’nin MİLGEM tasarımı, başlangıçta Türk Donanması için yapılan dört ADA sınıfı korvetle uluslararası alanda tanınırlık kazandı. Tasarımın daha sonra Pakistan Donanması için yapılan modifikasyonları, MİLGEM platformunun esnekliğini ve çok yönlülüğünü ortaya koyuyor. Ukrayna’nın MİLGEM gemilerini sipariş etmesi, Türk deniz savunma sanayii teknolojisinin küresel çekiciliğini ve uyarlanabilirliğini daha da vurguluyor.

Sizin düşüncelerinizi de merak ediyoruz, yorumlarınızı bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap