Ücretsiz Web Sayfası Yapma
 1. Ana Sayfa
 2. Donanım
Trendlerdeki Yazı

Ücretsiz Web Sayfası Yapma

0

Ücretsiz web sayfası yapma deyince aklınıza basit, alelâde bir şey olacağı gibi bir düşünce gelmesin. Bilakis; gayet şık bir tasarıma sahip, fonksiyonel, kullanıcı odaklı bir web sayfasını ücretsiz olarak hazırlamanız pekâlâ mümkün.

Tabii ki bunun, ücretli site oluşturmaya göre bazı dezavantajları da söz konusu. Örneğin; ücretsiz web sitesi araçları ve platformları size kısıtlı seçenekler sunuyor. Ayrıca ücretsiz hazırlanan siteler güvenlik tehditlerine karşı daha savunmasız oluyor.

Hobi amaçlı site kurmayı düşünüyorsanız, ilk defa site açacaksanız ücretsiz alternatifleri denemek mantıklı olabilir. Fakat projenizin temellerini sağlam atmak istiyorsanız veya e-ticaret sektöründe faaliyet gösterecekseniz mutlaka ücretli web tasarım ve yazılım çözümlerinden faydalanmanız gerekiyor.

Ücretsiz Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Bunun için 2000’li yıllardan beri bilinmekte olan en kolay yöntem ‘Bedava-Sitem.com’ platformunu kullanmak. Bu platform, ‘tr.gg’ uzantılı siteler oluşturmaya, bunları ücretsiz yönetmeye izin veriyor.

Ancak bunun –deyim yerindeyse- modası geçtiği için herkes daha gelişmiş seçeneklere yönelmek istiyor. Bu noktada ise; Wix, WordPress ve benzeri ücretsiz web sitesi yapma imkânları devreye giriyor.

Ücretsiz Web Sayfası Yapma
Ücretsiz Web Sayfası Yapma

1.   Wix ile Ücretsiz Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Wix, bedava ve Premium paketleriyle bu alandaki ihtiyaçlara yanıt veriyor. Online mağaza açmak, sanatınızı sergilemek, işinizi tanıtmak, blog yazmak… Tüm bunları ve dahasını dilediğiniz gibi yapabilme fırsatı sunan Wix, sayısız şablon seçeneğiyle kullanıcıları özgür bırakıyor.

Gelişmiş fonksiyonlar ekleme, siteyi mobil için optimize etme, SEO araçlarını kullanma gibi olanaklar da mevcut.

Ücretsiz web sitesi tasarlama hususunda birçok rakibini geride bırakan Wix, birbirinden cazip özelliklerle beklentilere hitap ediyor. Onlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. Sürükle-bırak yöntemiyle siteyi pratik bir şekilde istediğiniz gibi  kişiselleştirin!
 2. Paralaks kaydırma efektleri, video arka planları, animasyonlar ve çok daha fazlası ile etkileyici bir görünüm elde edin!
 3. Modern, dinamik, işlevsel Wix editörleri ile kontrol tamamen sizde olsun!
 4. Yazılım biliyorsanız, sunucuya ihtiyaç duymadan Wix’in açık kaynaklı yazılım geliştirme platformundan yararlanarak kendi kodlarınızı yazın. Böylece profesyonel web uygulamaları meydana getirin.
 5. Entegre araçlar sayesinde sitenizi kendinizin ve potansiyel ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarına uygun bir hâle getirin.

Görüldüğü gibi, ücretsiz web sayfası tasarlama araçları listemizin başına Wix’i yazmamız boşuna değil.

Yalnız, Wix üzerinden ücretsiz site kurmanın bir dezavantajı var: Sitenizde Wix’in banner ve reklamları yayınlanacak. Bunları görmek istemiyorsanız Premium planlardan birine geçmelisiniz.

 • Kayıt olmak için bu linki kullanabilirsiniz.

2.   WordPress ile Ücretsiz Web Sayfası Yapma Yöntemleri

Zengin bir şablon çeşitliliği barındıran WordPress, blog yazarlarından dev markalara kadar geniş bir kullanıcı portföyüne sahip. En popüler içerik yönetim sistemlerinin başında gelen WordPress, binlerce tema ve eklenti ile hayalinizdeki gibi bir site oluşturmanızı mümkün kılacak.

3.   Joomla ile Ücretsiz Web Sayfası Oluşturma

Deneyiminiz yoksa Joomla sizin için isabetli bir tercih. Kolay kullanımı, basit ancak gelişmiş ve güncel arayüzü ile gereksinimlerinize efektif şekilde yanıt vereceğini söyleyebiliriz.

Açık kaynaklı ve güvenli bir sistem olan Joomla, üçüncü parti eklentilere pek ihtiyaç duymadığı için sizi zorlamayacak.

4.   Diğer Ücretsiz Web Sitesi Kurma Uygulamaları Nelerdir?

Yukarıda en popüler 3 uygulamadan bahsettik. Lâkin, ücretsiz web sayfası yapma uygulamaları bunlarla sınırlı değil. İşte, tercih edebileceğiniz diğer alternatifler:

 1. Weebly,
 2. Drupal,
 3. Mozello,
 4. SimpleSite,
 5. Strikingly,
 6. Webstarts,
 7. 8B,
 8. Jimdo,
 9. Webnode,
 10. Site123.

Sonuç

Ücretsiz web sayfası yapma nasıl olur? Genel anlamda öğrendiğinize göre şimdi sıra size geldi! Kişisel veya kurumsal amaçlı fark etmeksizin; ihtiyaçlarınıza uygun hızlı, özgün, kaliteli bir site oluşturarak çevrimiçi ortamdaki yerinizi almanızın tam zamanı!

Bu süreçte herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, ücretsiz web sitesi yapma ile ilgili merak ettiklerinizi yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap