Mark Zuckerberg 11 Bin Kişiyi İşten Çıkardı!
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Mark Zuckerberg 11 Bin Kişiyi İşten Çıkardı!

0

Instagram, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal medya uygulamalarının sahibi Mark Zuckerberg‘in şirketi Meta isimli şirket, binlerce çalışanı ile yollarını ayırdı.

Meta isimli şirket, çalışan sayısını %13 oranında azaltmaya gitti ve şirketin tüm tarihi boyunca toplu işten çıkarmalar ile binlerce çalışanı ile yollarını ayırmış oldu. Şirket sahibi olan Mark tarafından yapılan duyuruda, şirketin gelecekte çok daha fazla büyüme sağlayacağını iletmiş oldu.

Mark Zuckerberg: “Yatırımlarımızı önemli ölçüde artırma kararı aldım.”

Mark Zuckerberg yapmış olduğu açıklamalarda: “Covid’in başlangıcında dünya hızla çevrimiçi hale geldi ve e-ticaretteki artış aşırı büyük gelir büyümesine yol açtı. Birçok insan bunun pandemi sona erdikten sonra bile devam edecek kalıcı bir hızlanma olacağını tahmin etti. Ben de öyle yaptım ve yatırımlarımızı önemli ölçüde artırma kararı aldım. Ne yazık ki bu beklediğim gibi olmadı.” açıklaması yaparak kamu oyuna bilgi vermiş oldu.

Personel Azaltmaktaki Amaç: “Daha yalın ve daha verimli olmak!”

Şirket sahibi Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamada; personel azaltma girişiminin en büyük nedeni; şirketin harcamaların düşürülerek daha verimli ve daha sade bir şekilde şirketi yönetebilmek amacı olduğu belirtildi.

2023 Yılının İlk 3 Ayına Kadar Personel Alımı Olmayacak!

Şirket, yapmış olduğu işten çıkış işlemleri sonrasında vermiş olduğu kararlar ile ilgili olarak; firma 2023 yılının ilk çeyreğinde herhangi bir personel alım işlemi yapmayacak.

İşten Çıkartılan Kişilere Kıdem Tazminatı Verilecek!

Yapılan açıklamalarda işten çıkartılan kişilere kıdem tazminatının verileceği bilgisi verildi. Ayrıca işten çıkartılacak personellere; işten çıkarma süreci ile ilgili olarak e-posta gönderilecek ve kıdem tazminatları firma tarafından ödenecek. İşten çıkartılan tüm personellerin yeni iş bulabilmesi için gereken desteğin de verileceği gelen bilgiler arasında bulunmakta.

Meta’nın Hisse Fiyatları %70 Düştü!

Finansal raporlar incelendiğinde Meta isimli firmanın hisselerinde sert düşüşlerin devam ettiği görülüyor. Hissenin, bu sene yüzde 70 oranda düşüş gösterdiği tespit edilmekte. Piyasa değeri 700 milyar dolar eksilen şirketin, personel çıkartma süreci ile hisseleri yüzde 4 oranında artış göstermiş oldu.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap