Spotify, Rusya’dan çekilme kararı aldı
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Spotify, Rusya’dan çekilme kararı aldı

0

Spotify, Rusya’daki hizmetlerini askıya alıyor. Rusya, bir ay önce Ukrayna’ya operasyon başlattı. Başlatılan operasyon deniz, hava ve kara olmak üzere üç aşamalı olarak sürdürülürken, gerilimin artmasıyla birlikte sivillerin de hayatını etkileyecek bir savaşa dönüştü.

Savaşın başlamasıyla dünyada birçok ülke Rusya’yı kınama kararı aldı. Öyle ki ekonomik yaptırımlarla Rusya’nın yıpratılması hedeflendi. Rus hükümeti ise dünyanın gösterdiği tepkiyi ve ekonomik sıkıntıları halkından gizlemek amacıyla yeni yasalar getirdi. Getirilen yasalar sebebiyle birçok marka Rusya’daki hizmetlerini askıya aldı.

İfade özgürlüğünün kısıtlandığını belirten Spotify’da Rusya’dan çekilme kararı aldı. Spotify yetkilileri getirilen yasalar sebebiyle hizmetlerin kısıtlandığını bu sebeple de çekilme kararı alındığını belirtti. Spotify’ın, Rusya’daki hizmetleri Nisan ayı itibarıyla sona erecek.

Spotify Rusya’dan Çekiliyor

Spotify, uzun süredir hizmetlerini sürdürdüğü Rusya’dan çekilme kararı aldı. Bir ay önce başlayan savaşı gerekçe olarak gösteren uygulama diğer marka ve uygulamaların aksine uzun süre hizmetlerini sürdürdü. Ancak Rusya’da ifade özgürlüğünü kısıtlayacak yeni yasaların getirilmesiyle birlikte hizmetlerinde de aksamalar yaşanan Spotify, Rus hükümetine sitem ederek ülkedeki hizmetlerine Nisan ayı itibarıyla son verme kararı aldı.

Spotify, O Yasayı Gerekçe Gösterdi

Spotify yetkilileri tarafından yapılan açıklamada geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ‘Rus ordusunun itibarını zedeleyebilecek herhangi bir yalan haberin yapılması durumunda haberin kaynağı ve haberi paylaşan kişi ve kurumlar hakkında hapse varan cezai işlemler uygulanır.’ yasası sebebiyle hizmetlerin sonlandırılacağı belirtildi.

Spotify’dan önce Samsung, Apple, Facebook, Twitter, McDonalds, LG gibi birçok marka ve uygulama da Rusya’dan çekilme kararı almıştı. Ekonomik açıdan zor bir sürece giren Rusya, bir ay önce başlattığı askeri operasyonu sürdürmeye devam ediyor. Rus hükümetinin getirdiği ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı yasalar sebebiyle rahatsız olan kurumlar peş peşe hizmetlerini askıya alma kararı alıyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap