Gizli Mod Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Açılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Manşet

Gizli Mod Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Açılır?

0

İnternet üzerinde sörf yaparken, özellikle aratılan bazı şeylerin gizli kalması hepimiz için önemli bir unsurdur. Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera gibi gelişmiş tarayıcılar bu hizmeti sunmaktadır. Gizli mod nedir? ne işe yarar? nasıl açılır? rehberimiz ile daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gizli Mod Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternettte yaptığımız araştırmaları ekstra bir uğraş gerektirmeden gizli tutmamızı sağlayan Gizli Mod özelliği; bilgileriniz, arama geçmişinizi ve çerezlerini saklayarak üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesini önlemektedir. Gizli Mod esnasında tarayıcınız internet sitelerinde yer alan formlara girilen bilgileri de tekrar kullanılmayacağını varsayarak kayıt altına almaz.

Gelişmiş tarayıcılar, gizli mod özelliğini sizin çevrim içi kimliğinizi gizlemek amacıyla kullanmaktadır ancak tam olarak internet üzerinde gizli olmadığınızı bilmeniz gerekmektedir. IP Adresiniz ve diğer bazı bilgileriniz kayıt altına alınabilir ve ziyaret ettiğiniz site tarafından tekrar kullanılmak adına depolanabilir. Bilinenin askine gizli mod sizi internette sörf yaparken anonim yapmaz. Gizli mod ile hedef alınan reklamlardan kaçınabilir, YouTube hesabınızın geçmişine kayıt olmadan videolar izleyebilir, tarayacınızda kalmasın istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

İnternette kimliğini gizlemek isteyenler için ise farklı bir yöntem bulunmaktadır. Özellikle tamamen anonim olmak isteyenler en iyi VPN programlarından birini tercih ederek kimliğini saklayabilir. Gizli mod ile kesinlikle kimliğinizi tamamen saklayamayacağınız için girmemeniz gereken zararlı sitelere bu yöntem ile girmeniz tavsiye edilmemektedir. Karşı siteler sizin IP bilgilerinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi kolaylıkla görebilir ve bunları kötü amaçlı kullanabilir. VPN’li bir tarayıcı için ise Opera ya da Opera GX tercih edebilir, diğer tarayıcılarda eklenti indirebilirsiniz.

Gizli Mod Nasıl Açılır?

Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge ve Opera gibi internet tarayıcıları gizli modu desteklemektedir. Opera bunların yanı sıra ücretsiz VPN hizmeti de sunmaktadır. Bu tarayıcılar ile gizli modu güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Gizli modu bu tarayıcıların herhangi birinde açmak için Windows menüsünde bulunan tarayıcınız sembolüne sağ tıklayabilir ve “Yeni Gizli Pencere” seçeneğine tıklayarak, Gizli Mod’a geçiş yapabilirsiniz. Google Chrome kullanıcısı iseniz Ctrl + Üst Karakter + N klavye kısayolu sayesinde de kolaylıkla Gizli Mod’a erişebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap