Nasa, Salda Gölü’ne bilim üssü kuruyor
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Nasa, Salda Gölü’ne bilim üssü kuruyor

0

Salda Gölü’nün yapısını Mars’taki mineral ve kaya yapılarına benzeten Nasa, araştırmalarını yerinde inceleyebilmek amacıyla Burdur’da bulunan Salda Gölü’ne bilim üssü kurmaya hazırlanıyor. Nasa, Mars’ta yer alan Jezero Krateri’nin 3,5 milyar yıl önce bir gölü barındırdığını, bu gölün de mineral yapısının Salda Gölü ile eşdeğer olduğunu vurguladı.

Şifre Salda Gölü’nde Saklı

Nasa uzun süredir Mars’ta daha önce bir yaşam kurulup, kurulmadığını tespit edebilmek için çalışmalar gerçekleştiriyor. Öyle ki geçtiğimiz yıl Burdur’da yer alan Salda Gölü’nün yapısı Mars’taki Jezero Krateri’nde bulunan bir göle benzetilmişti.  Mars’taki yaşam belirtilerinin tespiti için Salda Gölü’nün büyük önem taşıdığını belirten Nasa, Burdur’daki göle bilim üssü kuracak.

Salda Gölü’nde Mars’taki yaşam belirtileri araştırılacak

Nasa, Mars Araştırmaları için Örnek Aldı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda Salda Gölü’nden mikrobiyolojik örnekler alındı. Alınan örnekler ve araştırmalar sonucunda gölün Mars’taki yaşam belirtilerini kanıtlayabileceği ortaya çıktı.

Salda Gölü’nden örnekler alındı

Gölden alınan örnekler ABD’nin Havacılık ve Uzay Dairesi Nasa’ya teslim edildi. Örnekler, Nasa’nın uzun yıllardır sürdürdüğü Mars araştırmalarında kullanılacak. Nitekim sunulan örneklerin ardından Nasa, Salda Gölü’nde bilim üssü kurmaya karar verdi.

Alınan örnekler Nasa’ya teslim edildi

‘İleri Bilimsel Araştırma Projeleri Yürütülecek’

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Bahar İnce, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Burdur’da yer alan Salda Gölü’ne araştırma merkezi kurulmasının kararlaştırıldığını duyurdu. İnce merkezin yakın zaman içerisinde çalışmalarına başlayacağını ve merkez bünyesinde çok sayıda farklı ülkeden bilim insanlarının da bulunacağını aktardı. İnce, “Merkez bünyesinde uluslararası iş birlikleriyle ileri bilimsel projelerde yürütülebilecek. Ülkemizde bulunan genç araştırmacılara da katkı sağlayacak olan bu bilim merkezinin en yakın zamanda kurulması hedefleniyor.” dedi.

Salda Gölü’ndeki bilim üssü ileri bilimsel araştırma projeleri için de önayak olacak

İnce, çalışmaların olumlu sonuçlanabilmesi ve Türkiye’nin bilimsel projelerde daha etkin olabilmesi için Salda Gölü başta olmak üzere tüm değerlere sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi. Çevresel değerlere sahip çıkılmaması durumunda projelerin de anlamsız olacağını vurgulayan İnce, ekolojinin korunmasına yönelik çalışmaların hızlı bir şekilde başlatılması konusunda öneride bulundu.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap