Yapay Ete ‘Sağlıklıdır’ Onayı Verildi
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Yapay Ete ‘Sağlıklıdır’ Onayı Verildi

0

Dünya genelinde ilaç ve gıda onaylama kurumlarının başında gelen ve almış olduğu tüm kararlar dünya genelinde genel geçer referans olarak kabul görmekte olan Amerika Birleşik Devletleri‘nin Yemek ve İlaç İdaresi olan FDA; yapay olarak üretilen etler için sağlıklıdır onayı vermiş oldu.

Yapay Et Nedir?

FDA tarafından onay verilen yapay et; laboratuar ortamında üretilmiş olan yapay tavuk etleri olarak bilinmektedir. Piyasaya çok yakında çıkacak olan bu etlerin, geçtiğimiz hafta FDA tarafından onay alması dünya genelinde konuşulan konuların başında geldi.

Uma Valeti: Benzer Besin Değerlerini İçeriyor

Eski bir kardiyolog tarafından kurulan şirket tarafından yapılan ve üretilen tavuk etleri, gerçeği taklit ediyor. Benzer besin değerlerini içeriyor ve tavuk eti ile hiçbir farkı bulunmuyor.

Hiçbir Hayvanın Ölümüne Sebep Olmuyorlar!

7 yıllık çalışmanın ve geliştirme sürecinin ardından 2022 yılında amacına ulaşan kültürlü et yetiştirme şirketi, hiçbir hayvanı öldürmeden ve ölümüne sebep olmadan sadece biyopsi yöntemi ile hayvan hücrelerinin laboratuarda geliştirilmesiyle et üretimini başarmış oldu. Bilim insanları ilgili hayvanlardan iğne biyopsisi yöntemiyle alınan hayvan hücrelerini, besin değeri oldukça yüksek bir değere sahip olan maddeler ile besleyerek, hayvan hücrelerinin çoğalmalarını sağlıyor. Hücreler çoğaldıkça da birer kültürlü ete dönüşmüş oluyor.

Etlerin Satılabilmesi İçin Tek Bir Engel Mevcut!

FDA tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili üretilen etin yenilebilir olduğuna kanaat getirilmiş olsa da bu tür bir etin Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan restoran ve marketlerde satılabilmesi için bazı engeller bulunuyor. Üretici firma olan Upside firması; bu engelleri kaldırmak için var gücüyle çalışmaya devam ediyor.

Yılda 22.679 Kilo Kültürlü Et Üretebilecek!

Tüm onaylar alındıktan sonra, ilgili et üretim sayısı yıllık 22.679 kiloya kadar olabilecek.

Yazar Hakkında

Yorum Yap