Bütçe Yetersizliği Nedeniyle Siber Saldırılar Yaşanıyor
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Bütçe Yetersizliği Nedeniyle Siber Saldırılar Yaşanıyor

0

Kaspersky’nin gerçekleştirdiği araştırma, dünya genelindeki KOBİ’ler ve işletmelerdeki BT güvenliği profesyonellerinin, çalışanların şirketin siber güvenliği üzerindeki etkisini inceledi. Siber güvenlik için yeterli bütçenin ayrılmamasının, son iki yılda şirketlerin %15’inin siber olaylara maruz kalmasına neden olduğu ortaya çıktı. Bu durum, sektörlere göre farklılık göstermekte; kritik altyapı, enerji, petrol ve gaz şirketleri %25 ile en fazla siber ihlale maruz kalan kuruluşlar oldu.

Siber güvenlik önlemleri için ayrılan bütçenin sorgulandığı ankette, katılımcıların %78’i yeni tehditlere karşı donanıma sahip olduklarını ifade ederken, %21’inin bu konuda zayıf durumda olduğu ve %18’inin yeterli fon olmadığını belirttiği görüldü. Şirketlerin %3’ü ise siber koruma için özel bir bütçeye sahip değil.

Araştırmaya katılan şirketlerin çoğunluğu, önümüzdeki 1-1,5 yıl içinde siber güvenliklerini güçlendirmeyi planladıklarını belirtti. En popüler yatırım alanları arasında tehdit tespit yazılımı (%40) ve eğitim programları (%39) bulunuyor. Şirketler ayrıca uç nokta koruma yazılımı, yeni BT uzmanları işe alımı ve SaaS bulut çözümlerini benimseme konularında da yatırım yapmayı düşünüyor.

Kaspersky, şirketlere siber güvenlik bütçelerini etkili bir şekilde kullanmaları için önerilerde bulunuyor. Bunlar arasında gelişmiş anomali kontrolüne sahip siber güvenlik ürünleri kullanma, kolay yönetilebilir çözümler tercih etme, genel personelden karar vericilere kadar herkes için eğitim programları düzenleme, uzmanlardan yardım alma ve BT’ye daha az harcama yapma ipuçları bulunuyor.

Kaspersky Kurumsal Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ivan Vassunov, şirketlerin siber güvenlik yatırımlarını iş stratejileriyle uyumlu hale getirmeleri gerektiğini vurgulayarak, etkili yatırımların önemli olduğunu belirtiyor. Ayrıca, şirketlere çeşitli modern yaklaşımlar ve teknolojiler kullanarak siber güvenliklerini güçlendirmelerini öneriyor

Yazar Hakkında

Yorum Yap