Benzinli ve dizel otomobillerin fiyatları yarı yarıya düşecek
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Benzinli ve dizel otomobillerin fiyatları yarı yarıya düşecek

0

Benzinli ve dizel otomobillerin üretimi önümüzdeki 5 yıllık süreçte durma noktasına gelebilir. Nitekim pek çok gelişmiş ülkede elektrikli otomobillere gösterilen ilginin artışıyla birlikte içten yanmalı motora sahip otomobiller üreticilerin stoklarında kalmaya başladı.

Benzinli ve Dizel Araçların Satışları Azaldı

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede elektrikli otomobillerin satışlarında artış görülürken, benzinli ve dizel araçların satışlarında azalmalar yaşanmaya başladı. Otomobil üreticileri stokta kalan araçlardan şikayetçi.

Tercihlerin değişim göstermesiyle birlikte fiyatlandırmalarda da denge bozuldu. Elektrikli otomobillerin değeri artarken, benzinli ve dizel araçların fiyatları düşüşe geçti. Önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde gelişmiş ülkelerde benzinli ve dizel araçların üretimden kaldırılacağı öngörülüyor.

Tesla’nın liderliğinde elektrikli otomobil üreticilerine her geçen gün yeni markalar ekleniyor. BMW, Mercedes, FIAT, Citroen gibi dev otomobil üreticileri de elektrikli otomobil piyasasına giriş yaptı. Piyasadaki rekabetin artışıyla birlikte fiyatlarında tavan yapması bekleniyor.

Türkiye için henüz piyasada bir değişim yaşanması beklenmiyor. Ancak TOGG’nin seri üretime geçmesiyle birlikte elektrikli otomobillere gösterilecek ilginin artacağı aşikar. Elektrikli otomobillerin satışında artış yaşanması durumunda benzinli ve dizel otomobillerin fiyatları ülkemizde de düşecektir.

Benzinli ve dizel araçların satışları azaldı.
Benzinli ve dizel araçların satışları azalırken, elektrikli otomobillere gösterilen ilgi arttı!

Şarj İstasyonlarına Yatırım Yapana Devlet Desteği

Öyle ki ülkemizde de elektrikli otomobillerin değer kazanabilmesi için yeni yasalar çıkarılıyor. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak hayata geçirilen yasayla birlikte elektrikli otomobiller için kurulacak şarj istasyonlarına yatırım yapanlara devlet desteği verileceği açıklandı.

Önümüzdeki yıllarda elektrikli otomobiller için kurulacak şarj istasyonlarına yatırım yapanlara maliyetin yüzde 75’i oranında nakdi destek verilecek. Verilecek desteğin tutarı 20 milyon lirayı bulacak. Yatırımcılara verilecek destekle birlikte elektrikli otomobiller için gerekli şartların sağlanması hedefleniyor. Şarj istasyonlarının artışı ve TOGG’nin seri üretime geçmesiyle birlikte benzinli ve dizel otomobillerin fiyatlarında ciddi oranda düşüş bekleniyor.

Türkiye’nin en ucuz otomobili Citroen Ami yaz döneminde satışa çıkacak

Yazar Hakkında

Yorum Yap