Türkiye’nin en ucuz otomobili Citroen Ami yaz döneminde satışa çıkacak
  1. Ana Sayfa
  2. Manşet

Türkiye’nin en ucuz otomobili Citroen Ami yaz döneminde satışa çıkacak

0

Citroen, Ami modelini Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada aracın öncelikle bireysel müşteriler için satışa çıkarılacağı, yaz dönemi itibarıyla da perakende satışlara başlanacağı belirtildi.

Online Satışlarımıza Başlayacağız

Fransız otomobil üreticisinin Türkiye şube müdür Selen Alkım, “Ami modelini online satın alınabilecek şekilde sunmaya hazırlanıyoruz. Ami modelini satın almak isteyenler Citroen bayilerinde aracı inceleyebilecek, test sürüşü yapabilecek. Aracı satın almak isterlerse web sayfamızdan sipariş verebilecekler. Online sipariş veren müşterilerimizin araçlarını kapılarına kadar teslim edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Citroen Ami Özellikleri Neler?

Citroen’in elektrikli otomobili Citroen Ami, Türkiye’de tekerlekli motorlu bisiklet sınıfına girecek. Bu sebeple otomobil sahipleri Ami ile otoyol, köprülerin yanı sıra Avrasya Tüneli’ni de kulanamayacak.

Avrupa’da uygun fiyatıyla ön plana çıkan Ami 8 beygir motor gücüne sahip. Aracın motoru 40 Nm tork üretebilirken, 5.5 kWh bataryaya sahip. Araç maksimum 45 kilometre hıza ulaşabiliyor. Ayrıca tek bir şarj dolumuyla 75 kilometre mesafeye kadar seyahat edebilen Ami, maksimum hıza 10 saniye içerisinde ulaşabiliyor. Ayrıca araç toplamda 3 saatlik süre içerisinde bataryasını doldurabiliyor.

Citroen Ami kaç saatte şarj olacak

Citroen Ami Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Citroen Ami’nin satışa çıkarılacağı net tarih henüz belirlenmedi. Ancak şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada otomobilin yaz döneminde satışa çıkarılacağı belirtiliyor. Avrupa’da 6 bin euro satış fiyatına sahip olan Citroen Ami’nin Türkiye’deki etiket fiyatı henüz belirlenmedi. Bu sebeple Citroen Ami ne kadar olacak sorusuna yanıt arayanlar için henüz net bir yanıt veremiyoruz.

Citroen Ami ne zaman satışa çıkacak

Avrupa’da ‘Elektrikli Scooter’ Sınıfında

Citroen Ami, Avrupa’da ‘elektrikli scooter’ sınıfında yer alıyor. Bu sebeple 14 yaşını dolduran Avrupalılar Citroen Ami ile seyahat edebiliyor. Avrupa içerisinde herhangi bir ehliyet sınıfı gerektirmeyen otomobil için ülkemizde belirli şartlar talep edilecek.

Türkiye’de, Citroen Ami’yi B1 sınıfı sürücü belgesine sahip herkes kullanabilecek. B1 sınıfı ehliyet içinse 16 yaş şartı bulunuyor. Dolayısıyla ülkemizde 16 yaşını dolduran vatandaşlar Citroen Ami ile seyahat edebilecek. Tabii ki, aracın belirli rotalarda yer alamayacağını hatırlatalım.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap