Bayraktar’ın paylaşımı ses getirdi: İşte Türkiye’nin insansız savaş uçağı
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Bayraktar’ın paylaşımı ses getirdi: İşte Türkiye’nin insansız savaş uçağı

0

Türk savunma sanayisi son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Savunma sanayisinde üretilen ürünler dünyanın pek çok ülkesine ihraç ediliyor. Özellikle Rusya’nın, Ukrayna’da düzenlediği operasyonlarda Ukrayna ordusunda bulunan Bayraktar TB-2’lerin başarılı sonuç vermesi ve Rus ordusuna zorlu anlar yaşatması dünya gündeminde yer aldı.

Her geçen gün Türk savunma sanayisine talep artarken yeni ürünler de tanıtılmaya devam ediyor. Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ses getirdi. Bayraktar, gelecek yıllarda gökyüzüne kanatlanması beklenen insansız savaş uçağına ilişkin ilk görselleri paylaştı.

MIUS Ne Zaman Uçacak?

Muharip İnsansız Uçak Sistemi olarak adlandırılan Türkiye’nin yeni savunma sanayisi ürünü insansız savaş uçağı çok yakında göklerde yer alacak. Üretimine başlanırken ‘2023’te kanatlanacak’ sözleriyle tanıtılan MIUS’un önümüzdeki sene ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

MIUS, 2023'te göklerde yer alacak

Yerli İnsansız Savaş Uçağı MIUS Özellikleri

Baykar’ın üretime aldığı yerli insansız savaş uçağı yakında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine katılacak. Sayılı ülkede bulunan teknolojinin ses getirmesi ve ihracat rekorları kırması bekleniyor. MIUS, 40 bin fite kadar yükselerek operasyonlarını gerçekleştirebiliyor. 5,5 ton kalkış ağırlığına sahip olan MIUS, 3 tona yakın ağırlığı taşıyabilme özelliğine sahip olacak.

MIUS, 800 kilometre hıza kadar ulaşabilecek. Gövdesinin içerisinde ve kanatlarının altında mühimmat taşıyabilecek olan yerli insansız savaş uçağı, ortalama 5 saat aralıksız olarak operasyonlarda kullanılabilecek. MIUS’un, gelecek yıl ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

MIUS özellikleri

Bayraktar İlk Görselleri Paylaştı

Yerli insansız savaş uçağına ilişkin ilk görseller Selçuk Bayraktar tarafından paylaşıldı. Sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunan Bayraktar, “Üretim hattına 3 buçuk yıl sonra daha büyük ve daha çevik bir balık girdi.” ifadelerini kullandı.

Bayraktar'dan MIUS paylaşımı

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap