Güneş’in çekilen en net görüntüsü paylaşıldı: Fotoğraf 83 milyon piksel çözünürlüğe sahip
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Güneş’in çekilen en net görüntüsü paylaşıldı: Fotoğraf 83 milyon piksel çözünürlüğe sahip

0

Güneş‘i takip etmesi ve incelemesi sebebiyle ESA tarafından uzaya gönderilen Sola Orbiter güneşin bugüne dek görüntülenen en net görselini paylaştı. Avrupa Uzay Ajansı tarafından yayımlanan fotoğraf tam 83 milyon piksel çözünürlüğe sahip.

25 Farklı Görüntü Birleştirildi

Avrupa Uzay Ajansı tarafından 7 Mart’ta uzaya gönderilen Solo Orbiter, Güneş’e 72 milyon kilometre uzaklıkta konumlandı. Uzaklığı 72 milyon kilometre olmasına karşın Güneş’i net olarak görüntüleyebilen araç, 25 farklı görüntü yakaladı.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından paylaşılan bilgilere göre 25 farklı görüntünün birleşimiyle 83 milyon piksel çözünürlük elde edildi. ESA’nın açıklamasına göre 25 farklı görüntü tam dört saatlik süre içerisinde birleştirildi.

Güneş’i İnceleyecek10 Farklı Sensör

Solar Orbiter, 10 farklı sensörü taşıyor. Sensörler vasıtasıyla Güneş ve çevresini yakından izleyebilen ESA’ya ait uzay aracı, Güneş’te yaşanan patlamaları da görüntüleyebiliyor. Görüntüler sayesinde Güneş’te yaşanan patlamalarla ilgili detaylı araştırmalar yapılabiliyor.

Avrupa Uzay Ajansı, Solar Orbiter Projesi’nde NASA ile birlikte çalışıyor. Projeyi Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra İngiltere’de destekliyor.

Güneş’e, 48 Milyon Kilometre Yaklaşacak

Avrupa Uzay Ajansı, Solar Orbiter’in bugün içerisinde Güneş’e 48 milyon kilometre daha yaklaşacağını açıkladı. ESA, Solar Orbiter’in gün içerisinde gerçekleştirdiği eylemleri, çekilen fotoğrafları ve Güneş’e olan konumunu güncel bilgiler ile resmi internet sitesinde yayımlıyor.

SOLAR ORBİTER TAKİP EKRANI

Yazar Hakkında

Yorum Yap