Geçmişten Bugüne Assassin’s Creed Serisi ve Gelişimi
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Geçmişten Bugüne Assassin’s Creed Serisi ve Gelişimi

0

Bu hikâye Masyaf adlı bir yerde bulunan suikastçıların hikayesiydi. Tapınakçılar tarikatına karşı olan savaşı, iki farklı görüşün sonu gelmeyen mücadelesini konu ediniyordu. Yıllar ilerledikçe ve devam oyunları da gelmeye başladıkça, serideki arkaplanda da yenilikler yapıldı, farklı hikayeler eklendi. Kabaca oyun içerisindeki Lore kavramı kocaman bir evren oldu. 

Oyunun Lore’u ara-ara kafa karışıklığına sebep olurken, çoğu zaman.. özelikle de son oyunlarda iyice çizgisinden çıktı ve hikaye konusunda genellikle olumsuz eleştirilerin hedefi oldu. Bu seriye benim gibi çekirdekten başlayan çoğu oyuncu, o ilk oyunlardaki muntazam havaya hasret kaldı. Yine benim gibi hikaye seven oyuncular yeni çıkacak Assassin’s Creed oyunu için heyecanını bir kenara bırakıp oyunun perde arkasındaki hikayeyi anlamaya, konuyu çözmeye çalıştı. Yani bu oyun ne anlatmak istiyor, bu kavram ne anlama geliyor, şu karakter aslında kim gibi sorular Assassin’s Creed gibi dünya çapında bilinen bir marka hakkında öğrenilmek istenen şeylere döndü.

1.Bölüm

İsular, Cennet Parçaları, İsu-İnsan Savaşı, Büyük Felaket ve Mitoloji

İsu Medeniyeti

Assassin’s Creed oyunlarında temel yapı, suikastçılar ve tapınakçılar tarikatının yüzlerce yıl süren kanlı savaşı üzerine inşa edilmiş gibi görünse de, asıl hikaye bundan 70 küsür bin yıl öncesinde başlar. Oyundaki hikâyeye göre insan ırkından önce isular adında, teknoloji olarak bugüne kıyasla zirveyi temsil eden bir toplum yaşamaktadır ve bu toplumun kökenleri hakkında pek bir bilgi bulunmaz. Yani isular nerden gelmişti? Nedir? Ne değildir.. net bir açıklama yoktur. İsularla alakalı kayda değer en önemli bilgi, oyunun kurgusal hikâyesine göre insan ırkını var etmesidir. Bu noktada biraz Anunnakiler, birazda Prometheus kafasında yazılan bir kurgu olduğunu söyleyebiliriz.

2.Bölüm

Hibritler, Eagle Vision Yeteneği, Tapınakçılar ve Antik Tarikatlar

Assassin Creed Origins ve Odyssey oyunlarında gördüğümüz Order of The Ancients ve Cult of Cosmos gibi antik tarikatlara girmeden evvel, sizlere seri içerisinde gördüğümüz hibritlerin ne anlama geldiğinden bahsedeyim. Bunun için tekrardan isuların zamanına dönüyoruz.. yani 70 küsur bin yıl öncesine.

Hibritler

Hibritlerin hikâyesi, az evvel bahsi geçen Adam ve Eve adlı iki karakterle başlar. Hikayenin temeli bir noktada yasak bir aşkın üzerine kurulmuştur.

Phanes adlı bir isu bilimcisi, iş gücü olarak çalıştırılan insanlardan birine aşık olur. Bu şeyi, yetenekli bir ressamın yaptığı tabloya aşık olması gibi düşünebilirsiniz. Fakat isulara göre böyle bir aşk manasızdır. İsular gibi kadim bir medeniyetin ferdi, sıradan bir insan evladına aşık olamaz.  Bu sebeple Phanes ve kendi ırkı arasında çekişmeler boy gösterir. 

Phanes sevdiğini yanına alıp Atlantis’e kaçar. Burada tüm gözlerden uzak bir şekilde kısa bir dönem yaşamaya çalışır. İki farklı ırkın bir araya gelişiyle de dünyalar tatlısı bir kız çocuğu doğar. Ve bu çocuk iki farklı ırkın meyvesi olduğundan, sıradan bir insan gibi de değildir. Çocuğun adı Eve’dir.

Eve’in anne ve babası farklı bir ırk olduğundan, isuların kontrol ettiği insan ırkına benzemez. Bu melez çocuk isu efendilerine boyun eğmeyen hatta bizzat baş kaldırabilen bir türdür ya da başka bir deyişle bir hibrittir. İsuların elindeki bütün teknoloji Eve üzerinde işe yaramaz ve böylelikle az evvelde bahsinin geçtiği gibi insanlar ve isular arasında süren 10 yıllık bir savaş başlamış olur.

3.Bölüm

İlk Suikastçı, Hidden Blade, Hidden Ones ve Suikastçılar

Konuyu daha iyi anlayabilmek adına tarihi yeniden geriye alıyoruz. Ama bu defa 70 küsur bin yıl öncesine değil! Assassin’s Creed Odyssey’e gidiyoruz. Milattan önce 400’lü yıllara.. Ahameniş İmparatoru Kral 1.Serhas’a!

Tarihin İlk Suikastçısı Darius

Başlangıçta suikast kardeşliği diye bir durum söz konusu değil. İşler yüzeysel bir şekilde ifade edersek bireylere indirgenmiş durumda.

Assassin’s Creed Odyssey’in Legacy of The First Blade adlı ek paketinde şöyle bir konu işlenir. Ana karakter Kassandra ya da Alexios’da olabilir..

Darius adlı gizemli bir adamla tanışır. Bu adam, zamanında Ahameniş İmparatoru kral birinci Serhas’a, bağlı olduğu Order of The Ancients tarikatı sebebiyle suikast düzenler. Assassin’s Creed serisine göre tarihin ilk suikastı bu eylemdir. Bir fikir ya da köklü bir ideolojiden öte kelimenin tam anlamıyla organize edilen ve ufak diyebileceğimiz bir başkaldırıdır. Zalim bir hükümdar ilk defa insanların iyiliği için öldürülmüştür. 

Düşünün tarih M.Ö 400’lü yıllar ve herhangi bir suikast oluşumu söz konusu değil. Olay tamamen Darius ve Darius’un dostlarıyla kurduğu bir plan üzerinde ilerliyor. Ve Darius’un seri içerisinde bu kadar önemli olmasının sebebi yapmış olduğu suikast girişimi de değil, kendi bireysel fikirleri ve icat ettiği gizli bıçağa dayanıyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap