Yenilebilir Enerjide Öncü Ülke: Türkiye!
  1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Yenilebilir Enerjide Öncü Ülke: Türkiye!

0

Uluslararası Enerji Ajansı’nın başarılı başkanı Fatih BİROL, ülkemizin yenilebilir enerji hakkında lider ülkeler arasına gireceğini beyan etmiş oldu.

IEA yani Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yakın zamanda “Yenilenebilir Enerji Kaynakları 2022 – Renewables 2022” raporu yayınlanmıştı. Bu rapora göre 2022 yılı ve 2027 yılları arasında bulunan 5 yıllık sürede, yenilebilir enerji dönüşümünde ayrıntılı bir şekilde analizler yapılmış ve bu sürede küresel elektrik gücünün Türkiye olacağı beyan edildi.

Ülkemiz, Yenilebilir Enerji Konusunda ilk 10’a Girecek!

Fatih Birol, dünyada yaşanmakta olan yenilebilir enerji yükselişinin ülkemizde de olduğunu söyleyerek, IEA’nın Türkiye’ye yönelik ön görülerini detaylı olarak aktardı. Türkiye, yenilebilir enerjisini sadece 5 senelik süre içerisinde %64 büyütmüş olacak. Bu sayede ülkemiz; Avrupa’da dördüncü, dünya çapında ise onuncu sırada yer almış olacak.

En Büyük Pay %75 ile Rüzgar ve Güneş Enerjisinde!

Ülkemizde üretilen yenilebilir enerjiler arasında en büyük iki payı Güneş ve Rüzgar enerjisi alıyor. %75 oran ile Rüzgar ve güneş enerjisinde aslan payı aldığımız üretim işlemlerinde; ülkemizde yer alan jeotermal enerjinin büyümesiyle de büyük katkıların olacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap