Yaz Aylarında Sıkça Görünen Çocuk Rahatsızlıkları
  1. Ana Sayfa
  2. Hayat ve Sağlık

Yaz Aylarında Sıkça Görünen Çocuk Hastalıkları

0

Yaz aylarında sıkça görülen çocuk rahatsızlıkları şunlardır:

El, ayak, ağız hastalığı, ishal, göz ve idrar yolu, dış kulak yolu enfeksiyonları. Çocuklar yaz aylarında parklarda, havuzlarda eğlenip güzel havanın tadını çıkarırken çeşitli hastalıklara maruz kalabilir. Çocuklarınızı güneş çarpmasından, havuz enfeksiyonu veya ishallerinden korumanız gerekir. Sıcaklığın yükselmesi ile ortaya çıkan hastalıklardan kolayca etkilenen çocukların hasta olmaması için çalışan anne ve babaların bazı önlemleri almaları kaçınılmaz hale gelmiştir.

Yaz Mevsiminde Çocuklarda En Sık Görülen Hastalıklar Hangileridir?

Yaz mevsimde çocuklarda en sık görülen hastalıklar havuzda ve denizden kaynaklı olan dış ve orta kulak iltihaplanmaları, havanın ısınmasıyla görülme sıklığı artan böcek sokması ve ısırmalarıdır. Sıcakların yükselmesi ile birlikte mikroplar yüzeylerde ve besin üzerinde hızla çoğalmaktadır. Bu durum ishal ve kusmaya neden olan enfeksiyon hastalıklarının en önemli sebebidir. Aynı zamanda güneş çarpmaları ve güneş yanıkları da çocuklar üzerinde yaz aylarında en sık görülen yaz aylarında sıkça görülen çocuk rahatsızlıkları içinde yer alır. Açık tenli çocuğunuzun kolaylıkla etkilenebileceği güneş etkilerinden korunmanız, yaz mevsimi süresince oldukça dikkatli davranmanız önerilir.

Yaz Aylarında Sıkça Görünen Çocuk Hastalıkları
Yaz Aylarında Sıkça Görünen Çocuk Rahatsızlıkları

Yaz Mevsiminde Uzun Süre Güneşte Kalan Çocuklara Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Yaz mevsimde uzun süre güneşte kalan çocuklara müdahale etmek için çocuğunuzu sıcak ortamlardan uzaklaştırmanız gerekir. Onları gölgeli ve serin bir yere alarak orada zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Güneşte çok fazla kalma sıvı kaybına yol açacağı için çocuğunuza sık sık sıvı takviyesi yapmalısınız. Sıvı alınamaması ve kusmaların ortaya çıkması durumunda çocuğunuz bilinç değişikliği yaşayabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden çocuğunuzu en yakın sağlık kuruluşuna götürerek uzman bir hekimden destek alabilirsiniz.

Yaz Aylarında Bebek ve Çocuklarda İsilik Neden Oluşur?

Yaz aylarında çocuklarda ve bebeklerde görülen isiliğin oluşma nedeni yüksek sıcaklıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İsilik oluşumunu önlemek için çocuk ve bebeklerin vücudu için özel olarak üretilen terletmeyen pamuklu giysileri tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında sıkça görülen çocuk rahatsızlıkları içinde öne çıkan isiliğin oluşması durumunda çocuğunuza sık sık banyo yaptırarak cilt yapısı için uyumlu olan, hekiminizin önerdiği losyonlarla cildini rahatlatabilirsiniz. Çocuğunuzun yoğun kaşıntı altında olması durumunda uzman bir hekime başvurarak hekimin önerdiği kaşıntıyı, isiliği azaltan krem, losyon ve ilaçları kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap