Tek Tip Şarj Girişi Tarihi Netleşti!
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Tek Tip Şarj Girişi Tarihi Netleşti!

0

Avrupa Birliği’nin elektronik atıkları daha düşük bir seviyeye getirebilmeyi amaçlayan ve türlü elektronik cihazların farklı şarj girişlerini standart hale getirecek düzenlemesi gerektiği ile ilgili paylaşım Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayınlanmış oldu.

Son Tarih: 28 Aralık 2024

Yapılan bu güncelleme ile birlikte, telefon üreticilerinin USB-C şarj kablosu kullanma zorunluluklarının yürürlüğe girme tarihi ise 28 Aralık 2024 tarihi olarak netleşmiş oldu.

Gazetede belirtilen tarihten itibaren, tanışabilir elektronik cihazlarda yeni standart şarj girişi USB-C olarak üretilmiş olacak. Tüm yeni akıllı telefon, dijital kamera, tablet, video oyun konsolları, hoparlör, klavye ve kulaklık gibi ürünlerde USB-C şarj girişi kullanılması zorunlu kılınacak.

Apple’da Bu Kurala Uyması Gerekiyor

Bu kuralın yürürlüğe girmesiyle birlikte artık Apple cihazlarının da USB-C giriş tipini kullanarak üretim yapması gerekecek.

Günümüzde Android cihazlarda zaten hali hazırda kullanılan USB girişi, diğer kullanmayan cihazlarda da olması gerekiyor. Telefon haricinde kulaklık ve diğer çeşitli aksesuarlar ile tüm bilgisayarlarda da aynı şarj girişinin kullanılması gerekecek.

Yazar Hakkında

Yorum Yap