Steam donanım anketi yayımlandı: Intel yükselişini sürdürüyor
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Steam donanım anketi yayımlandı: Intel yükselişini sürdürüyor

0

Steam her ay düzenli olarak donanım ve yazılım sistemlerinin başarı performansını ölçen anketler yayımlıyor. Ankete Steam kullanıcıları katılım sağlayabiliyor. Şubat ayında oluşan farkı sürdüren Intel’in, AMD’ye karşı bariz üstünlüğü devam ediyor.

Steam Anketlerinde Makas Açılıyor

2021 yılının Kasım ayı içerisinde düzenlenen ankette AMD, Intel’le oluşan farkı kapatmış ve pazar payında yüzde 32’ye yakın bir başarı elde etmişti. Ancak Kasım ayı itibarıyla Intel aradaki farkı açmaya başladı. Özellikle Şubat ayında AMD’nin başarı oranı yüzde 0,5 oranında düşerken, Intel aradaki makası açmaya başlamıştı. Başarısını sürdüren Intel, Mart ayı anket sonuçlarına göre puanını yüzde 69,32’ye yükseltti. AMD ise yüzde 30,66’ya geriledi.

Ekran Kartında Nvidia Önde

Mart ayı ekran kartı sonuçları da eşzamanlı olarak yayımlandı. Sonuçlara göre Nvidia’nın pazar payındaki hakimiyetini sürdürdüğü görüldü. Başarı sıralamasına göre RTX 3060 ile RTX 3070 diğer sürümlere kıyasla tablonun üst basamaklarında yer aldı. GTX 1050 Ti ile GTX 1650 ise sıralamada geriledi. AMD’nin listeye ekleyebildiği tek ekran kartı ise Radeon RX 6700 XT oldu. Pazar payının yüzde 0,23’ünü sahiplenen ekran kartı RTX 3060 ile RTX 3070’e yaklaştı.

AMD’nin işletim sistemleri de, ekran kartı da rakiplerinin bir adım gerisinde kaldı. Ancak yeni sürümleriyle birlikte pazar payında oranını arttıracağı düşünülen AMD’nin rekabeti kızıştıracağı tahmin ediliyor. Intel ise hakimiyetini her ay daha da hissettiriyor.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Yazar Hakkında

Yorum Yap