SSL Nedir? Ne İşe Yarar?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

SSL Nedir? Ne İşe Yarar?

0

İnternet site sahiplerinin ve yeni internet sitesi açmak isteyenlerin çokça karşısına çıkan SSL sertifikası, sitelerin güvenliğini gösteren bir protokoldür. Özellikle alışveriş sitelerinde ve diğer kişisel gizli bilgilerimizi sağladığımız sitelerde SSL sertifikasına dikkat etmek önemlidir. SSL nedir? ne işe yarar? gibi soruların devamını yazımızda bulabilirsiniz.

SSL Sertifikası Nedir?

Tüm web sunucuları ve tarayıcılar tarafından desteklenen SSL sertifikası, güvenli veri iletişimi yapmaya ve kullanıcıların bilgisinin 3. şahıslar tarafından elde edilmesini engelleyen standart bir protokoldür. SSL, iki farklı anahtar kullanarak şifreleme yapmaktadır. İlk anahtar public yani bağlantı kurmak istenilen kişiye gönderilir, diğer anahtar ise private yani özeldir. Bir anahtar kitlenmişse sadece diğer anahtar açabilir.

SSL Protokolü Ne İşe Yarar?

SSL’in en büyük özelliği, bağlantıları gizli tutmasıdır. Gelen verileri kodlayarak, 3. şahıslar tarafından kolayca çözülmesini engellemektedir. Uçların kimliğini toplayabilir ve arşiv oluşturabilir. Bağlantıları daha güvenli hale getirerek verileri ve veri sahiplerinin iletişim kontrolünü sağlar. Gelen ve giden verilerin doğruluğunu teyit eder. Tarih ve zaman gibi kavramlarında doğruluğunu tespit ederek işlemleri güvenli bir şekilde gerçekleştirir.

SSL Türleri Nedir?

3 farklı SSL türü bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Alan Adı Doğrulama (DV): Bu SSL sertifikasında sadece alan adının sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekmektedir. WHOIS bilgilerinde yer alan e-mail adresine bir doğrulama gönderilir ve kişi onayladığı taktirde sertifika sahibi olur. En çok kullanılan SSL sertifikasıdır.
  • Kurumsal Doğrulama (OV): Kuruluşların doğrulamasını yapmak için kullanılan OV sertifikası; firma adı, fiziksel adres ve telefon numarası gibi birden çok doğrulama yöntemi kullanmaktadır. Genel olarak alışveriş siteleri ve internet üzerinden satış yapan diğer siteler için tercih edilmektedir.
  • Genişletilmiş Doğrulama (EV): SSL sertifikalarının en güvenlisi olan EV, yeşil çubuk olarak da bilinmektedir. Yasal bir iş yaptığınız, gerçek bir satıcı olduğunuzu ve güvenilir bir hizmet sunduğunuzu OV’ye göre daha iyi aktarmaktadır.

SSL İçin Hangi Tarayıcılar Kullanılmalıdır?

Güvenli bir internet için SSL destekleyen tarayıcıları kullanmanız tavsiye edilmektedir. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve Microsoft Edge modern çağın en iyi tarayıcıları olarak öne çıkarken, SSL protokolünü de desteklemektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap