Spacex uzay turizmini geliştirmeye devam ediyor! 3 kişi ISS’ye ulaştırıldı
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Spacex uzay turizmini geliştirmeye devam ediyor! 3 kişi ISS’ye ulaştırıldı

0

Spacex’in, Axiom Space ortaklığıyla ateşlediği Falcon 9 roketi iki gün önce ISS’ye başarılı bir kenetlenme gerçekleştirdi. Elon Musk’ın CEO olarak görev aldığı Spacex firması bu seyahat için yolculardan kişi başı 55 milyon dolar gelir etti. Gerçekleştirilen seyahat ise uzay turizmi adına tarihi bir adım olarak nitelendiriliyor.

45 Dakikalık Gecikme

Perşembe günü ateşlenen Falcon 9 roketi tam 20 saatte Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmayı başardı. İstasyona kenetlenirken yaşanan problemler neticesinde 45 dakikalık bir gecikme oluştu. Gecikmeyle birlikte 20 saat 45 dakika süren yolculuğun ardından 3 sivil ve 1 astronot ISS’ye giriş yaptı.

Araştırmalarda Bulunulacak

Eski NASA astronotu  Lopez’le birlikte ABD’li Conr, İsrailli Stibbe ve Kanadalı Pathy ISS’de çeşitli araştırmalar gerçekleştirecekler. Araştırmalarda elde edilecek örnekler NASA’ya iletilecek. 4’lünün ISS ziyareti bir hafta sürecek ve bir haftanın sonunda dünyaya geri gelecekler.

Seyahatler Geliştirilecek

Spacex ile işbirliği çerçevesinde uzay seyahatlerine yenilikler getirmeyi hedefleyen Axiom Space, özel ziyaretçiler elde etmek amacıyla uzaya bir film stüdyosu ve bir adette spor arenası oluşturmayı hedefliyor. Spor kulüpleri ve sanatçılar başta olmak üzere farklı kitleleri uzaya taşımayı hedefleyen firma, getirilecek yeniliklerle birlikte uzay turizminde çığır açabilmeyi umuyor.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap