SpaceX Arıza Yaptı Fırlatma Durdu
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay ve Bilim

SpaceX Arıza Yaptı Fırlatma Durdu

0

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) görevi için dört astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak roketi fırlatma girişimini, teknik arıza sebebiyle erteledi.

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceXABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) görevi için dört astronotu ”Uluslararası Uzay İstasyonu”na taşıyacak roketi fırlatma girişimini, teknik arıza sebebiyle erteledi.

SpaceX yetkililerinin yaptıkları açıklamaya göre, Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirilmesi planlanan roketi fırlatma girişimi, motorunun ateşleme sistemindeki arıza nedeniyle fırlatmaya 2 dakika kala durduruldu.

Yetkililer, sorunun motor ateşleme sıvısını yüklemek için kullanılan yer ekipmanıyla ilgili olduğunu düşünüyor.

Roketin fırlatma girişimi için yeni bir tarih belirtilmezken, bölgedeki hava koşullarının uygun olması durumunda, iki ABD’li astronot, bir Rus kozmonot ile bir BAE’li astronotu taşıyacak uzay aracının yarın gönderilmesi öngörülüyor.

Uzay mekiğinden inmek için roketin yakıtının tamamen boşaltılmasını

bekleyen ekibin lideri Stephen Bowen, durumlarının iyi olduğunu ve görevlerinin başında, gönderilmeyi sabırsızlıkla bekleyeceklerini söyledi.

Bowen ve ekibi, geçen yıl ekim ayından itibaren Uluslararası Uzay İstasyonunda bulunan astronotlardan görevi devralacak.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap