Seo Nedir? Seo Hakkında Temel Bilgiler
  1. Ana Sayfa
  2. Manşet

Seo Nedir? Seo Hakkında Temel Bilgiler

0

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web siteleri için en önemli unsurlardan birisidir. SEO, sitelerin arama motorlarındaki karşılığını belirtmektedir ve ne kadar iyi yapılırsa o kadar çok hit gelmesini sağlamaktadır.

SEO Nedir?

SEO kavramına daha detaylı bakmak gerekirse; Google ve Yandex gibi büyük arama motorları, siteleri aramaya indekslemeden önce belirli kriterlere uyup uymadığını kontrol etmektedir. Bunun yanı sıra yazılan içeriğin kalitesini de ölçerek sıralamadaki yerini belirlemektedir. SEO’daki aşama aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  1. Web sitesini bulma ve takip etme,
  2. Web sitesini sıralama ve sınıflandırma,
  3. Bilgilerin alınması ve sonuçlar içerisine sıralanması.

SEO İle Nasıl Sıra Yükseltilir?

Arama motorları, örümcek olarak kullanılan botlar sayesinde milyonlarca siteyi eş zamanlı olarak analiz edebilir ve içeriklerin güncelliğini doğrulayabilir. Bunun sayesinde en ilgili sonucu kullanıcıya ulaştırmak için en verimli yazıyı ve kalitesi yüksek olan bir siteyi tercih etmektedir. Sıralamanın yükselmesi için yazılan içeriklerin güncel olması, özgün olması ve bilgi odaklı olması gerekmektedir.

Yeni bir internet sitesi açtığınız taktirde sadece tek bir makale ile sıralamaya girmeyi beklemek yanlış olacaktır. En az 50 kaliteli içerik ile birçok kopya yazıların bulunduğu sitelerin önüne geçebilir ve uzman olduğunuz konuda ilk sayfalarda kolaylıkla yer alabilirsiniz. Tabii ki bu durum için ekstra SEO ayarlamaları yapmanız da gerekmektedir fakat kaliteli içerikler ile iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

SEO Gerekli Midir?

Bunun basit cevabı kesinlikle evet İlk sıralarda çıkmak için izleyebileceğiniz iki yol bulunmaktadır. Reklam vererek istediğiniz bir konu hakkında ilk sıralarda çıkabilirsiniz ancak birçok kullanıcı reklama tıklamaktan ziyade, organik sonuçların getirdiği sitelere tıklamayı tercih etmektedir. Arama motorlarının çok ziyaretçi alan siteleri de ön sıraya koyduğunu hesaba katarsak, reklam sitenizi kısa sürede idare edebilir ancak uzun süreçte iyi bir hit istiyorsanız kesinlikle her yazınızı SEO’ya uygun bir şekilde yazmanız gerekmektedir.

Arama motorları, algoritmalarını düzenli olarak iyileştirmekte ve güncelleştirmektedir. Google gibi büyük firmalar her zaman bilgi odaklı kaliteli içeriklerin kullanıcılarına ulaştırılmasını hedeflediği için siz de bu doğrultuda adım atmalısınız.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap