NASA, Uzaya Isı Kalkanı Fırlatacak!
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay ve Bilim

NASA, Uzaya Isı Kalkanı Fırlatacak!

0

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı Mars’a yapılacak yolculukların daha kaliteli şartlarda olabilmesi için uzaya ısı kalkanı fırlatacağını duyurdu. İlgili işlemin testi 9 Kasım 2022 tarihinde NASA tarafından yapılacak. Yapılacak bu işlem ile Mars’ın atmosferinin giriş ve çıkışlarında sürtünmeyi minimum düzeye indirmesi beklenmektedir. Mars’a gidebilmenin ve sürekli olarak yolculukların yapılabilmesi için, mutlaka Mars’ın atmosfere giriş ve çıkışlarında insanların hayatta kalabilecekleri bir düzeneğin geliştirilmesi gerekiyor. Yapılan ve planlanan bu yeni program ile bu tamamen sağlanmış olacak.

Uzay Araçlarına Fren Yaptıracak!

NASA, Mars’a gönderilecek olan Şişirilebilir Yavaşlatıcı Alçak Dünya Yörüngesinde Uçuş Testi ile, ısı kalkanının ilerleyen zamanlarda Mars uzay aracını yavaşlatmak için fren yapan bir sistem gibi hareket edeceğini bizlere aktarıyor.

9 Kasım 2022 Tarihinde Fırlatılıyor!

Şişirilebilir Yavaşlatıcı Alçak Dünya Yörüngesinde Uçuş Testi yani LOFTID olarak adlandırılan bu program ve organizasyon için fırlatma işlemi 9 Kasım 2022 tarihi itibariyle yapılacak.

Yapılacak olan bu çalışmanın başarılı olması ile birlikte, NASA tarafından ilerleyen 10 yıllık süre sonunda Mars’a insanların çok rahat bir şekilde yolculuk yapabileceği bilgisi de paylaşılmış oldu.

Yazar Hakkında

Yorum Yap