Migren Ağrısını Neler Hafifletir?
  1. Ana Sayfa
  2. Hayat ve Sağlık

Migren Ağrısını Neler Hafifletir?

0

Şiddetli baş ağrısıyla ataklar halinde kendini gösteren migren, insan hayatını etkileyen yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Migrenin sebepleri kesin bilinmemekle birlikte tetikleyici olduğu görülen bir kaç durum vardır. Bunlardan en önemlisi stres kaygı bozukluğu, uykusuzluk ve yorgunluk gelir. Migren daha çok kadınlarda görülmekle birlikte, migrenin bir nörolojik ve psikolojik sorunlardan kaynaklı rahatsızlık olduğu düşünülmektedir.

sebepleri kesin bilinmemekle birlikte tetikleyici olduğu görülen bir kaç durum vardır. Bunlardan en önemlisi stres kaygı bozukluğu, uykusuzluk ve yorgunluk gelir. Migren daha çok kadınlarda görülmekle birlikte, migrenin bir nörolojik ve psikolojik sorunlardan kaynaklı rahatsızlık olduğu düşünülmektedir.

Migrenin Belirtileri

Migren henüz kesin bir tedavisi olmayan, insan yaşamını yakından etkileyen yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren, pek çok nörolojik hastalığında tetikleyicisi olmakla birlikte çoğu zaman da  bu hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Migrenin başlıca belirtileri ise şöyle sıralanabilir:
• Başa bölgesinde oluşan şiddetli ağrılar
• Göz çevresi ve kapaklarında ağrılar
• Ses ve ışığa karşı aşırı duyarlılık
• Uykusuzluk, iştahsızlık
• Yorgunluk hissi
• Bulantı ve bazen kusma
• Burun çevresinde belli belirsiz ağrılar
• Kafada basınç ve sıkışma hissi

Migren Ağrısını Neler Hafifletir?
Migren Ağrısını Neler Hafifletir?

Migren Ağrısını Neler Hafifletir?

Migren ağrısı ciddi bir şekilde insan hayatının günlük işleyişini etkilediği için, insanlar bir çok tedavi yöntemine giderek ağrıyı hafifletme yolları aramışlardır. Migren ağrısını hafifletme yöntemlerinden biri doktor denetiminde, güçlü ağrı kesicilerin alınmasıdır. Bu ağrı kesiciler sinir hücrelerini şiddetli bir şekilde uyarmakta ve bir süre sonra duyularda hissizlik oluşturarak ağrının dinmesini sağlamaktadır. Ancak bu ilaçlar düzenli ve sık olarak kullanıldığında, bir çok organı özellikle karaciğeri tahrip etmektedir. Yeni geliştiren bir tedavi yöntemi ise migren aşısıdır. Bu aşı ağrı kesici ilaçlara göre daha pahalı olmakla birlikte diğer ağrı kesiciler gibi günlük kullanılmamakta ayda bir hap ve enjeksiyonlar şeklinde kullanılmaktadır. Ancak bu kadar ilaç kullanımının, ileride vücutta ciddi tahribatlara sebebiyet verebilmesi nedeni ile, daha doğal yöntemler ve ilaçlar kullanmaktadırlar. Bu yöntemlerin vücuda zarar vermediği gibi ağrıyı da azalttığı görülmektedir. Bu yöntemlerin bazıları şunlardır;

Lavanta Yağı:  Aromaterapi alanlarında kullanılan bu bitki ağrılarda oldukça popüler bir bitkidir. Migren ağrılarında lavanta çayı ve lavanta yağı formunda kullanılmaktadır. Hem içilen hem de yağ olarak sürülen bu bitki, bir çok ağrıda olduğu gibi migren ağrısının tedavisinde de oldukça etkilidir.

Papatya: Bu bitki de çağ ve yağ şeklinde kullanılmaktadır. Büyük bir sakinleştirici etkisi olduğu gözlenen papatya, migren tedavisinde çayı yapılarak veya papatya yağının alın ve şakak bölgesine sürülmesiyle ağrı azaltılabilir.

Aslan Pençesi: Kan dolaşımını düzenleyen, damarları rahatlatan bu bitki, çay şeklinde tüketilen migren ağrılarına iyi gelen bir bitkidir.

Limonlu Ilık Su: Limon büyük bir C vitamini deposudur. Ağrı kesici özelliği ve kanı sulandırma özelliklerinin yanı sıra büyük bir antioksidandır, limonu ılık suya sıkarak içtiğinizde kan dolaşımınız hızlanacak ve damarlarınız rahatlayacaktır, bu da migren ağrısına iyi gelmektedir.

Biberiye: Bir zayıflatma bitkisi olarak da bilinen biberiye, aynı zamanda baş ağrıları ve migrende de kullanılan oldukça popüler bir bitkidir. Biberiye yapraklarının demlenerek çayı yapılır, sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa tüketilen bu çay migrenin doğal ilacı olarak görülmektedir.

Nane: Mentol içeren nane ferahlatıcı bir etkiye sahiptir, bu nedenle migren ağrılarında da sık sık kullanılır. Nanenin pek çok tüketiliş şekli vardır, ancak migren ağrılarının giderilmesi ve hafifletilmesi için taze yapraklarının çiğnenmesi önerilir. Ayrıca nane çayı ve nane yağı olarak da kullanılabilir.

Melisa Çayı: Büyük bir rahatlatma etkisi olan, doğal sakinleştiricilerden biridir. Kan dolaşımını hızlandıran damarları rahatlatan, uyku sorunlarına iyi gelen, sakinlik veren bu bitki migren ağrısında oldukça etkilidir. Bu bitki genellikle çayı yapılarak tüketilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap