Jeff Bezos ve NVIDIA, Perplexity’ e Yatırım Yaptı.
  1. Ana Sayfa
  2. Tekno+

Jeff Bezos ve NVIDIA, Perplexity’ e Yatırım Yaptı.

0

Web üzerinde gezinme, tarayıcı eklentileri ve mobil uygulama formlarıyla mümkün olan Perplexity, büyük bir dil modelinin gücünü kullanarak internet üzerinde daha etkili arama yapmanıza olanak tanır. En sonunda, Perplexity, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve NVIDIA gibi önemli yatırımcılardan toplamda 73,6 milyon dolarlık B Serisi fon aldı. Diğer yatırımcılar arasında Tobi Lutke, Bessemer Venture Partners, Naval Ravikant, Balaji Srinivasan, Guillermo Rauch, Austen Allred, Factorial Funds ve Kindred Ventures bulunuyor.

Bu yatırım turu, önceki A Serisi finansman turunu takip ederken, şirket şimdiye kadar toplamda 100 milyon doların üzerinde fon elde etmiş oldu. Perplexity’nin Yönetim Kurulu’na katılacak olan IVP’nin Genel Ortağı Cack Wilhelm, şirketin fonları etkili bir şekilde kullanmasına yardımcı olmak amacıyla bu gelişmeyi duyurdu.

Perplexity’nin kullanımı, Bing ve Google gibi geleneksel arama motorlarına benzer, ancak daha doğal sorulara odaklanarak sadece anahtar kelimelerle değil, tam cümlelerle arama yapmanıza olanak tanır. Hizmet, web’e yönlendirilir ve ChatGPT gibi bir dil modelini kullanarak bilgileri düzenler; ancak, sadece en güncel bilgilere dayalı olarak cevaplar oluşturur. Ayrıca, Odak düğmesini kullanarak aramalarınızı akademik makalelere, WolframAlpha’ya, YouTube’a veya Reddit’e özgü yapabilir ve cevaplarınızın kaynaklarını daha hassas bir şekilde belirleyebilirsiniz. Eğer yapay zeka tarafından oluşturulmuş metin veya kod almayı tercih ediyorsanız, bu seçeneği de kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap