iOS 17 yayında: İşte tüm yeni özellikler
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

iOS 17 yayında: İşte tüm yeni özellikler

0

OS 17’YE NASIL YÜKSELTİLİR?

Apple, merakla beklenen iOS 17 güncellemesini yayınladı.

Ayarlar uygulamasını açın, aşağı kaydırıp Genel’e dokunun ve ardından Yazılım Güncelleme’yi seçin.

iPhone’unuz güncellemeye hazırsa iOS 17’ye yükseltme seçeneğini göreceksiniz. iOS 17 bugün kullanıma sunulsa da herkes için hemen kullanılabilir olmayabileceğini unutmayın.

Eğer iPhone XR veya XS’den daha eski bir telefonunuz varsa iOS 17’yi yükleyemezsiniz.

MESAJLARA CHECK-IN ÖZELLİĞİ

Mesajlar’daki yeni Check-in özelliği, seçtiğiniz hedefe güvenli bir şekilde vardığınızı seçtiğiniz kişilere otomatik olarak bildiriyor.

iPhone’unuz artık hedefinize doğru ilerlemediğinizi tespit ederse, sevdiğiniz kişi veya arkadaşınız rotanızı, cep telefonu bağlantınızı ve telefonunuzun pil seviyesini alır.

STANDBY MODU

Telefonunuzu şarj olurken yatay olarak çevirdiğinizde, iPhone’unuzu bir saate, takvime, dijital fotoğraf çerçevesine veya akıllı widget yığınlarına sahip bir bilgi merkezine dönüştüren yeni Bekleme Modu’na giriyor.

StandBy yani Bekleme Modu’nda çeşitli saat kadranları bulunuyor ve daha az rahatsız edici olması için ekran geceleri akıllıca kırmızıya dönüşüyor.

iPhone’lar artık tercih ettiğiniz Bekleme Modu ayarlarını belirli MagSafe yuvalarıyla da ilişkilendiriyor. iPhone’unuzu örneğin yatak odasındaki MagSafe şarj cihazına taktığınızda bir saate, çalışma odasında ise bir dijital fotoğraf çerçevesine sahip olabiliyorsunuz.

Bekleme Modu’nun boşta duran iPhone’unuzun kullanışlı olması için akıllıca bir yol olduğunu düşünüyoruz, ancak telefon MagSafe yuvasına takıldığında kullanımı daha kolay ve yalnızca her zaman açık ekrana sahip bir iPhone’unuz varsa (yani iPhone 14 Pro, 14 Pro Max, 15 Pro veya 15 Pro Max) çalışıyor.

OFFLINE HARİTA

iOS 17 ile birlikte, haritadaki bir alanı iPhone’unuza kaydedebiliyor ve offline olarak keşfedebiliyorsunuz.

Yer kartlarında çalışma saatleri ve değerlendirmeler gibi bilgileri görüntüleyebiliyor, arabayla veya yürüyerek bir yere giderken sokak sokak yol tarifi alabiliyorsunuz.

ÇIKARTMALAR

Mesajlar uygulamasında yapılan çeşitli iyileştirmelerden biri olan iOS 17, artık üçüncü taraf uygulamalardan gelenler de dahil olmak üzere tüm çıkartmalarınıza hızlı erişim sağlıyor.

Bir fotoğraftaki bir kişiye (veya birden fazla kişiye ya da evcil hayvana) dokunup basılı tutarak kendi fotoğraflarınızdan yeni çıkartmalar oluşturabilir ve bunları olduğu gibi veya biraz canlılık katmak için interaktif efektler ekleyerek metinlerde gönderebilirsiniz.

Çıkartmalar Mesajlar dışında da kullanılabilir ve size kişisel yeteneklerinizi eklemek için daha fazla fırsat sunar.

SESLİ MESAJLAR GÖRSELLEŞİYOR

Gelen sesli mesajlar artık gerçek zamanlı olarak yazıya dökülüyor ve iPhone kilit ekranınızda metin olarak görünerek size aramayı açıp açmama konusunda karar verme şansı veriyor. 

NAMEDROP

Artık iPhone’unuzu başka bir iPhone’a yaklaştırarak iletişim bilgilerinizi yeni bir arkadaşınızla anında paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, paylaşmak için yalnızca adınız ve telefon numaranızdan biraz daha görsel olan kişiselleştirilmiş bir kişi posteri de oluşturabilirsiniz. Beta sürümündeki deneyimimize göre, yeni kişi posterleri de dahil olmak üzere kişi bilgilerini paylaşmak sorunsuzdu.

İki iPhone’u yan yana getirdiğinizde, kişi posterinizi paylaşma seçeneği hemen açılıyor. (Eskiden Bump uygulamasını kullandıysanız, NameDrop’un da benzer bir deneyim olduğunu göreceksiniz).

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap