Güney Kore, 2032’ye kadar Ay’ı Keşfetmeyi Planlıyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Güney Kore, 2032’ye kadar Ay’ı Keşfetmeyi Planlıyor!

0

Güney Kore isimli ülkenin devlet başkanı olarak görev yapan Yoon Suk Yeol isimli devlet adamı, Güney Kore’nin 2032’ye kadar dünyamızın uydusu olan Ay’a uzay aracı indirmek istediklerini ve gelecek uzay ekonomisi adı altında bir plan ile ayda bulunan kaynakları keşfetmek için çalışma yapmak istediklerini, paylaşmış oldu.

Yonhap isimli Güney Kore’de hizmet vermekte olan bir haber ajansı, uzayın küresel ekonomiyi yönlendirebileceği ve insanlığın yaşamış olduğu tüm sorunları çözebileceğinin düşünüldüğünü kamu oyu ile paylaşmış oldu. Uzayın gelecek ve gençler için bir umut olduğu herkes tarafından bilinmelidir şeklinde bir slogan da yer alıyor.

2032 Tarihine Kadar Ay Keşfedilecek!

2032 tarihine kadar Ay’a uzay aracı yollayacağını ve gelecek uzay ekonomisi isimli planın yönetileceği açıklanan bu serüvende, ayda yer alan kaynakların detaylı olarak keşfedileceği ve tespit edileceği Yoon tarafından belirlenmiş olan durumlar arasında yer alıyor. Ayrıca, Güney Kore isimli ülkenin 5 yıllık süre içerisinde yerli bir roket üretimi planladığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

2032 hedefi sonrasında 2045 hedefi bulunuyor!

Yoon tarafından yapılan açıklamada, 2045 senesinde ülkenin Kurtuluş Günü’nün 100.yıl dönümüne özel, Mars’a uzay aracı indirmek gibi bir hedefi olduğunu da açıklamış oldu. Uzay ile ilgili birçok planı bulunmakta olan Yoon isimli devlet adamı zamanla bu projeleri detaylandıracağını da söylemiş oldu.

Uzay Sanayisinin Geliştirilmesi Sağlanacak

Yapılan kapsamlı plan ve çalışmalar sonucunda, uzay sanayisinin geliştirilmesine ve uzmanların eğitimlerine odaklanılacak şeklinde bilgiler aktarılmış oldu.

NASA Benzeri Ajans Kurulacak!

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan ve Havacılık ve Uzay Ajansı olarak hizmet vermekte olan NASA isimli kurumun bir benzerini Güney Kore’de kuracaklarını belirten Yoon, bu hizmetini de çok kısa süre içerisinde tamamlayacaklarını belirtmiş oldu.

Gelecek Yıl Yasa Onaylatılacak!

Hükümet, uzay ajansı kurulmasına yönelik olan yasa tasarısını gelecek yıl onaylatmayı planlıyor.  

Yazar Hakkında

Yorum Yap