Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?
  1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?

0

Güneş panelleri nasıl çalışır? Başlıklı yazımız içerisinde sizlere alternatif enerji kaynaklarından biri olan güneş ile çalışan güneş panellerinin nasıl elektrik üretimi gerçekleştirdiğini anlatmaya çalışacağız.

Sizlere aktarmış olduğumuz bilgilerden sonra evlerinizde güneş panelleri yardımı ile elektrik üretebilir ve bu sayede ihtiyaç duyduğunuz elektrik enerjine sahip olabilirsiniz.

Güneş panelleri çalışma mantığı nedir?

Güneş panelleri doğal enerji kaynaklarından biri olan güneş sayesinde elektrik üretimi gerçekleştirmektedir. Bir güneş paneli sisteminin verimli bir şekilde elektrik üretimi yapması için öncelikle dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Bunlardan ilk güneş panellerinin güneş dönük olan açısıdır.

Yani bir güneş panelinin istenen verimi sağlaması için ülkemiz şartlarında bu panelin 60 derecelik bir açı ile güneşe bakması gerekmektedir.

Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?
Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?

 Panellerin açısının ayarlanmasının ardından sisteme bağlanan akü ve alternatörler elektrik üretimi gerçekleştirmek için gerekli olan diğer ekipmanlar olmaktadır.

Sistem düzeneğinin baştan sona tamamlanmasın ardından güneş panelleri içerisinde yer alan fotovoltaik hücreler (diğer adıyla güneş pilleri), güneşten gelen ısı ve ışığı emerek üretimin ilk aşamasını gerçekleştirmektedir.

Daha sonra fotovoltaik hücreler tarafından emilen güneş enerjisi, akülere gönderilmekte ve akülerde DC akım, alternatörlere gönderilmek üzere depolanmaktadır. İşte üretimin son safhası ise alternatörlerdir.

Çünkü evlerde kullanılan 220 V AC akım, alternatörler sayesinde oluşturulmakta yani akülerde bulunan DC akım AC akıma alternatörler vasıtasıyla çevrilmektedir.

Güneş paneli sistemleri içerisinde yer alan panellerin sayısının 6 – 30 panel aralıklarında olması önerilmektedir. Çünkü ideal bir ailenin elektrik ihtiyacını karşılayacak sistem büyüklükleri bu aralıkta yer almaktadır.

 Tabi 6 ya da 30 panel olarak verdiğimiz aralık güneş panellerinin boyutlarına göre farklılık göstermektedir. Yani büyük boy panellerden oluşan bir sistem için 10 panel yeterli gelebilirken, orta boy panellerden oluşan bir sistem içinse 15 – 20 adet panel olması sistem verimliliği açısından önemli bir konumdadır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap