Güneş Kollektörleri Nasıl Çalışır?
  1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Güneş Kollektörleri Nasıl Çalışır?

0

Evlerimizin önemli parçalarından biri olan güneş kollektörleri, pek çok aileye yaz – kış ayırt etmeksizin sıcak su imkanı sağlamaktadır. Bu sistemler, aynı güneş enerjisi sistemleri mantığı ile çalışırlar ve gün ışığından dahi elektrik üretimi yapabilirler.

Bu neden güneş kollektörleri birçok kişi tarafından tercih edilen güneş sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Düzenli bir sıcak suyum olsun diyorsanız ve ısıtmanız gereken su için elektrik enerjisi harcamak istemiyorsanız, güneş kollektörleri sistemleri sayesinde siz de istenen sonuçlara kısa zaman içerisinde ulaşabilirsiniz.

Güneş kollektörleri suyu nasıl ısıtır?

Güneş kollektörleri sistemlerinin suyu ısıtma mantığı güneş enerjisi ile aynıdır. Sisteme bağlı olan güneş panelleri, güneşten gelen ısı ve ışık enerjisini güneş hücreleri sayesinde eklektrik enerjisine dönüştürür.

Üretilen elektrik enerjisi ise su depolarında bulunan rezistanslara iletilir ve rezistansların ısınması sağlanır. Bu şekilde depoda bulunan su ısınır ve kullanım için hazır hale gelir.

Diğer yandan bu sistemlerde ısınan su deposunda yüksek oranda bir kullanım olmadığı taktirde sıcak su hemen tükenmez ve kullanılan sıcak su yeni eklenen su ile ısıtılmaya devam eder.

Güneş Kollektörleri Nasıl Çalışır?
Güneş Kollektörleri Nasıl Çalışır?

Gerçekleşen bu işlem basamakları sonucunda kullanıcılar hiçbir zaman için sıcak su eksikliği yaşamaz. Çünkü güneş kollektörleri kendi kendini devam ettiren çalışma mekanizmasına sahiptir. Bu nedenle sıcak su sıkıntısı kolay kolay yaşanmamaktadır.

Bunların yanı sıra güneş kollektörleri sistemlerinde dikkat edilmesi gereken husus, bu sistemlerin kış aylarında dahi sıcak su üretimi yaptığıdır. Önemli olan sistem içerisinde yer alan güneş panellerinin gün ışığından yararlanması olmaktadır.

Ancak şunu da söylemeliyiz ki, güneşli günlerde 1 ya da 2 saatte ısınan su, soğuk ya da yağmurlu günlerde 4 – 5 saat kadar ya da daha fazla sürede ısınabilir. Bu konuda kesin bir bilgi vermek için sahip olunan sistemin özelliklerinin tam olarak bilinmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap