Güneş Enerjisinde Verimlilik Rekoru!
  1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Güneş Enerjisinde Verimlilik Rekoru!

0

Güneş panelleri sayesinde üretilen güneş enerjileri sayesinde, yenilebilir enerji kaynakları alanında birçok büyük üretim seçeneği de devam etmektedir. Bu alanda araştırma yapmakta olan araştırmacılar, Perovskite ve Silikon bazlı güneş panelleri ile verimlilik rekoru kırmış oldu.

Silikon, güneş panellerinde ve güneş hücrelerinde oldukça uzun yıllardır kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Maliyeti düşük ve dayanıklılığı yüksek olan bu ürünler, silikon endüstrisinin standardı konumunda yer almaktadır.

Güneş Panellerinde Verimlilik Rekoru

Bahsetmiş olduğumuz iki farklı malzemeden üretilmekte olan güneş panelleri, rekabet içerisinde olsa da HZB bünyesinde yer alan bir ekip; güneş hücresi verimliliğindeki rekoru iki malzemeyi bir araya getirmek suretiyle elde etmiş durumda. Ekipçe geliştirilmekte olan bu ürün, güneş hücresinde %32’nin üzerinde bir verimlilik sağlamış durumda.

Yeni Ürün, Güneş Enerjisini Daha İyi Hapsediyor!

Yapılan yeni ürün, haberimizin başında belirtmiş olduğumuz her iki malzemeden de çok daha iyi bir şekilde verim göstererek performans elde etmemizi sağlıyor. Perovskite isimli malzeme mavi ışığı daha iyi yakalarken, silikon kırmızı ve kızılötesi dalga boylarına odaklanmaktadır. Yeni ürünle birlikte, iki maddenin birleşmesi sayesinde daha geniş bir spektrum alanı kapsam alanına alınmış oluyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap