Google Veri İhlali Nedeniyle Dava Edildi!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Veri İhlali Nedeniyle Dava Edildi!

0

Google, veri ihlali sebebiyle dava edildi! Yapılan ihlalden dolayı Google’a para cezası bekleniyor.

Bir arama motorundan fazlası olan Google, halihazırdaki kullanıcıların izni olmadan yaptığı veri ihlali sebebiyle dava edildi. 2009 yılında çıkan ve ikinci kez bu davada kullanılacak olan yasa, veri güvenliğini ihlal edenlere para cezası veriyor.

Google’da Veri İhlali Nasıl Yapıldı?

Davada ihlal yapılan ana yerlerin başında Google Nest, Google Asistan ve Google Fotoğraflar bulunuyor. Amerikan gazetesinin yaptığı habere göre Google, kişilerin izni olmadan yüz ve ses verilerini topladığı sebebiyle dava edildi. 

Google Nest kamerası, taranan yüzleri tanıma özelliğine sahip. Google Asistan ise iletişim kurmak için maksimum 6 kişiye kadar kullanıcının sesini kaydedebiliyor. Google Fotoğraflar ise kullanıcıların çektikleri fotoğrafları depolamaya yarıyor.

2009 yılında yürürlüğe giren yasa, Biyometrik Gizlilik Yasası olarak isimlendiriliyor. Bu yasa, şirketlerin kullanıcıların bilgilerini almadan önce onları yasal olarak bilgilendirmesi ve izin alması gerektiğini açıkça belirtiyor. Şubat ayında çıkan yasa, Facebook Meta’yı detaylı olarak incelemek için kullanıldı. Facebook’da bulunan yüz tanıma özelliği, üyelerinin birbirlerini etiketleme yapmasını kolay bir hale getiriyordu. Fakat kullanılan bu fonksiyonun, insanların yüzlerini veri havuzuna kaydederek veri ihlali yaptığı tahmin ediliyordu. Yürürlüğe giren bu yasayı ihlal eden şirketler, yaptıkları ihlal başına 25.000 dolar ödeme yapmak zorunda kalıyor. Google tarafından yapılan veri ihlalinin dava sonucunda ise diğer ihlaller için emsal olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap