Biyoenerji Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Biyoenerji Nedir?

0

Biyoenerji Nedir?

Biyolojik kaynak ve verilerden elde edilen malzemelerden üretilen yenilebilir bir enerji kaynağıdır. Biyolojik kütleler, güneş ışığını kimyasal enerji şeklinde depolamakta olan bir tür organik malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok yan ürünün yanı sıra; odun, odun atıkları (talaş gibi), saman, mahsul artıkları, gübre, şeker kamışı gibi tarımsal işlemlerden elde edilen ürünleri de içerebilmektedir.

Biyoenerji biyolojik yakıt ile eş anlamlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Biyolojik kaynakların enerji amacıyla tercih edilmesi ve kullanılmasıyla bilinmekte ve söylenmektedir. Biyolojik enerji, biyolojik kütlelerden çıkarılan enerjidir.

Biyolojik Kütlelerden Elektrik Üretimi

Elektrik üretimi amacıyla kullanılan biyolojik kütleler bölgeden bölgeye bir takım değişiklikler gösterebilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde odun ve odun artıkları fazlaca tercih edilirken, Mauritius bölgesinde şeker kamışı kalıntıları, Güneydoğu Asya’da ise pirinç kabuğu gibi atıklar yaygın olarak tercih edilmektedir. İngiltere’de ise kümes hayvanlarına ait çöpler fazlaca tercih edilmekte olan ürünlerin başında gelmektedir. Bu tür donelerden enerji üretimi yapılabilmekte ve çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu enerji üretim türü, diğer enerji üretim türlerine göre çok daha az maliyet ve daha az işlem hacmi ile sağlanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap