Araca Monte Milli Lazer Sistemi!
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Araca Monte Milli Lazer Sistemi!

0

TÜBİTAK ve Jandarma Personelleri tarafından ortak olarak tasarlanmış ve üretilmiş olan Araca Monte Jandarma Milli Lazer Sistemi hünerlerini hem Jandarma hem de TÜBİTAK personelleri önünde sergiledi. Oldukça zorlu çalışma ve emeklerden sonra ortaya çıkan bu ürün, aynı zamanda BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) tarafından da yapılan özellikleri bünyesinde taşımaktadır.

Savunma Sanayi Alanında Çok İyi Bir Örnek

Gebze’de tanıtımı yapılan ve BİLGEM ile TÜBİTAK ortak yayını olan bir platformda ilgili ürün tanıtım filmi ile izleyicilerin beğeni ve taktirlerine sunulmuş oldu. TÜBİTAK başkanı olan Ali GÖRÇİN ise konuyla ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada; “Sadece 5 kilovatlık bir lazer sistemini hareketli bir araca entegre etmekle kalmadık. ASELSAN ile de çok yakın bir çalışma yaparak İHTAR sistemiyle bir entegrasyon gösterdik. Bunun yanı sıra proje boyunca pek çok firmayla çalışarak, mekanik sistemler, optik sistemler, diğer sistemleri geliştirerek temel olarak savunma sanayi içindeki eko sistemde bir ortak çalışmanın en güzel örneğini hep beraber vermiş olduk.Burada gayemiz, yakın dönemde ortaya çıkan ve artan, yakın hava unsuru otonom ya da uzaktan kontrollü sistemlere yönelik caydırıcılığı olan teknolojiler geliştirmek. Türkiye, lazer teknolojilerinde erken yola çıkması sebebiyle oldukça iyi yol almış durumda. Bugün de bunun bir nüvesiyle karşıya karşıyayız. Bu aşamanın devamında, bu teknolojinin bu sistemin ne gibi uygulamaları olacağı, ne gibi caydırıcılık unsurları oluşturacağını sizlerin sahadan gelecek geri bildirimleriyle hep beraber ortaya koyacağız. Bu stratejik teknolojilerin ülkemize kazandırılması ve uygulama bulabilmesi için gerekli tüm çalışmayı yapmayı taahhüt ediyoruz. Burada çok iyi bir örneğini gördüğümüz, araştırma merkezi savunma sanayi iş birliğini devam ettirme noktasında önemli bir irademiz var.” sözlerine yer veren GÖRÇİN, alanda büyük alkışların hedefi olmayı da başardı.

Araca Monte Jandarma Milli Lazer Sistemi Özellikleri

  • 5 kW gücünde Single Mode (SM) Lazer Sistemi
  • Drone’a ve sabit kanat İHA’lara karşı başarılı savunma
  • Stabilize Lazer Odaklayıcı
  • Adaptif Komuta Kontrol Sistemi
  • Akıllı Güç Yönetim Sistemi
  • ASELSAN İHTAR Sistemi (Radar, Jammer, EO Suit) Entegrasyonu

gibi özellikler, bu yeni ürünün sistem özellikleri arasında yer almaktadır.

Kod Adı: JARMOL

Bu tanıtılmakta olan yeni ürünün kısaltması JARMOL olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç, 2 sene önce Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmış olup, ARMOL sisteminin bir üst versiyonu olarak üretilmiştir. Ülkemizdeki ilk milli lazer sistemi olarak bilinmektedir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap