Araç arayanlar için kaçırılmayacak fırsat: Vergiler dahil yalnızca 135 bin TL’ye elektrikli otomobil
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Araç arayanlar için kaçırılmayacak fırsat: Vergiler dahil yalnızca 135 bin TL’ye elektrikli otomobil

0

Otomobil fiyatlarının uçuşa geçtiği Türkiye’de sıfır model araç satın almak orta gelirli vatandaşlar için imkansız bir hale geldi. Uygun fiyatlı oluşu sebebiyle satış rekorları kıran Renault Clio’nun dahi satış fiyatı 313 bin liraya tırmandı. Fiyatlardaki makasın bu denli açılmış olması otomobil piyasasını sessizliğe teslim etti. Birçok üretici satışların azalmasından yakınıyor.

Türkiye piyasasındaki durgunluğu fırsat bilen Çin menşeili otomobil markaları piyasaya hareketlilik kazandıracak hamlelerde bulunuyor. Fiyat-performans bakımından diğer markalara kıyasla bir adım öne çıkmayı hedefleyen Çin markaları uygun fiyatlı otomobilleri pazara sunmayı hedefliyor. Son olarak RKS Motor markasına ait M5 model elektrikli otomobilin güncel satış fiyatı vergiler dahil yalnızca 135 bin TL olarak duyuruldu.

Yalnızca 400 KG Ağırlığında

Diğer otomobillerin aksine oldukça hafif olması sebebiyle dikkatleri üzerine çeken M5’in ağırlığı yalnızca 400 KG. 2500 W’lık motor gücüne sahip olan M5, 6 adet 72 voltluk ve 78 ah akü ile destekleniyor.

90 KM Menzile Sahip

M5’in batarya dolumu ortalama 8 saat sürüyor. 8 saatlik sürecin ardından tam dolu batarya ile 90 km yol katedebilen M5, 45 km/s hıza kadar ulaşabiliyor. Şehir içi kullanıma uygun olarak 3 kişinin aynı anda seyahat edebileceği şekilde tasarlanan aracın gücü yolun yapısı ve hava koşullarına bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Fiyatlardaki makasın bu denli açıldığı Türkiye’de 135 bin TL’ye elektrikli otomobil bulabilmek ise fırsat olarak görülebilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Yazar Hakkında

Yorum Yap