Apple, Iphone kutularındaki aksesuarları kaldırarak büyük kazanç sağladı
  1. Ana Sayfa
  2. Apple

Apple, Iphone kutularındaki aksesuarları kaldırarak büyük kazanç sağladı

0

ABD’li teknoloji şirketi Apple, Iphone 12 modelinin ardından kutularda bulunan şarj aletlerini ve kulaklıkları kaldırdı. Apple aldığı kararı kanunlar gereğince Fransa ve Brezilya gibi birkaç ülkede uygulayamasa da 6.5 milyar dolar kâr etti.

Doğayı Korumak Amacıyla Kaldırıldı

Apple, Iphone satışlarında telefona ek olarak sunulan kulaklık ve şarj aletini kaldırma kararı aldı. Alınan karara gerekçe olarak doğaya verilen zararı işaret eden ABD’li şirket, sevkiyat aşamasında karbon emisyonlarının doğayı kirlettiğini ve aksesuarların kutulardan çıkarılmasıyla tek seferde daha fazla telefonun nakliye edilebildiğini duyurdu.

Ancak Apple müşterileri bu durumdan şikayetçi. Markanın doğayı korumaktan ziyade daha fazla kazanç elde etmek için böyle bir karar aldığını düşünen müşteriler Apple’ın kulaklık ve şarj aletlerine uyguladığı zamları da kanıt olarak gösteriyor.

Apple, şarj aletlerini ve kulaklığı kutulardan çıkartarak büyük kazanç sağladı.

6.5 Milyar Dolar Kâr

Iphone kutularındaki şarj cihazlarının ve kulakların çıkarılmasıyla birlikte tek bir ürün için 40 dolara yakın kâr elde eden Apple, bununla birlikte tek seferde daha fazla telefonun lojistiğini sağlayarak da maliyetlerini yüzde 45 oranında azalttı. Kutularında sadeleşmeye giderek kazancını arttıran Apple’ın toplam 6.5 milyar dolar kâr elde ettiği açıklandı.

Kulaklık ve şarj aletlerinin satışlarından elde edilen gelirin 6.5 milyar dolarlık kâra ilave edilmediğini belirtelim. Şirketin kutulardan çıkardığı kulaklık ve şarj aletlerinden elde ettiği yıllık gelir ise 300 milyon doları buldu. Apple her ne kadar ‘doğayı korumak’ amacıyla böyle bir karar aldığını açıklasa da elde ettiği kâr ile akıllarda soru işareti bıraktı.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap