Apple CEO’su Tim Cook, Epic Games ile Davasında Eleştirildi
  1. Ana Sayfa
  2. Apple

Apple CEO’su Tim Cook, Epic Games ile Davasında Eleştirildi

0

Apple, App Store üzerindeki kontrolünü kullanıcılar için güvenlik olduğunu söylese de, Epic Games, bunun rekabeti bastırdığını söylüyor.

Geçtiğimiz üç hafta boyunca, çeşitli Apple yöneticileri ve uzmanları, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca aktif olan iPhone’da uygulamaların nasıl çalıştığını sıkı şekilde kontrol eden şirketin politikalarını savundu. Fortnite oyununun yapımcısı Epic Games, Apple’ın bu davranışının iPhone dünyasındaki rekabeti bastırdığını söyleyerek geçtiğimiz yıl Ağustos ayında dava açtı.

Cuma günü mahkemede kürsüye çıkan Apple CEO’su Tim Cook, davaya karar verecek olan kişi ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers’ın rekabet ile ilgili soruları sorması içerisinde kendini buldu.

Tim Cook, 4 saat boyunca mahkemede ifade verdi.

Yargıç Rogers, Epic’in savunduğu rekabete karşı da sorular sormayı ihmal etmedi.

Yargıç Rogers, “Rekabetin iyi olduğuna dair temel önermeye katılıyor musunuz?” diyerek soru sordu.

Tim Cook, “Bence rekabet çok iyi. Şiddetli bir rekabetimiz var” dedi.

Epic Games ise Apple politikasının yanlışlarını sundu. Bu yanlışlar içerisinde geliştiricilerin uygulamalarından dolayı Apple’a %30 vergi ödemesi bulunuyordu.

Tim Cook, Yargıç’a verdiği yanıtların yanı sıra, şirketi hakkında daha önce bilinmeyen ayrıntıları ifşa etmeden ya da nasıl çalıştığına dair yeni bilgiler sağlamadı. App Store başkanı Phil Schiller dahil olmak üzere Apple yöneticileri, son üç hafta içerisinde mahkemeye Apple’ın uygulama süreçlerinin nasıl işlediği, şirketin nasıl mücadele ettiğini ve bu noktada kararlarını açıkladılar.

Yazar Hakkında

Yorum Yap