Adobe InDesign Nedir? Ne İşe Yarar?
  1. Ana Sayfa
  2. Manşet

Adobe InDesign Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Adobe şirketi, grafiksel olarak tüm kullanıcılarına çözümler üretmeye devam ederken Photoshop ile sektörde öncü olarak yer almayı başarmış ve neredeyse tüm dünyada ilk sırada yer almıştır. Photoshop’un yanı sıra Premiere, After Effects ve Illustrator gibi diğer programlarıyla da büyük bir başarı yakalamıştır. InDesign’de ise durum biraz daha farklıdır. Çoğu kimse tarafından ne amaçlı kullanıldığı bilinmeyen bu programa Adobe InDesign Nedir? Ne İşe Yarar? rehberimiz ile göz atabilirsiniz.

Adobe InDesign Nedir? Ne İşe Yarar?

Pazarlama ve reklamcılık için bir başyapıt olan InDesign, bizlere birçok alanda farklı işler yapmamıza olanak sağlar. Diğer programlar ile de uyumlu bir şekilde çalışabildiği için programlar arası aktarımlar ve düzenleme olanakları da sunmakta. InDesign, dünya genelinde özellikle Corel ile yapılabilecek işlerde kıyaslanmaktadır ama Corel’in aksine daha anlaşılır ve daha tek odaklı bir çözüm üretmeyi hedeflemektedir. InDesign ile yapabilecekleriniz şu şekilde sıralanabilir;

  • Reklam Afişleri: InDesign, ensek yapısı ile özellikle dijital ortamda reklam yapacaklar için oldukça üst kalite bir hizmet sunmaktadır. Basit bir reklam afişi hazırlamak istemeyenler için oldukça fazla seçeneği içerisinde barındırmakta ve Photoshop, Illustrator gibi programlarda hazırladığınız çalışmaları da içerisinde kullanmanıza olanak sağlar. Ayrıca baskı için afiş hazırlamak için de en iyi tercihiniz olacaktır.
  • Elektronik Kitaplar: Günümüzde baskı halindeki kitaplardan ziyade elektronik kitaplar daha çok yaygınlaşmaya başlamıştır. Bir kitap yazmayı düşünüyor ya da Word gibi bir alanda kitabınızı yazdıktan sonra dijital versiyonunu kendiniz oluşturmak istiyorsanız, InDesign size tam olarak bunu kolaylıkla verebiliyor. İçe aktarma gibi basit işlevler ile kitaplarınız çok kolay bir şekilde PDF ya da Epub olarak alabilirsiniz.
  • Katalog & Dergiler: Eskiden Excel gibi programlar aracılığı ile ürün katalogları oluşturulurken ya da Corel ile çalışmalar yaparken, InDesign bu alanda da en çok tercih edilen program olmayı başarmış bulunuyor. InDesign ile oluşturduğunuz bir şablonda kolaylıkla ürün ekleyebiliyor, sayfaları kopyalayabiliyor, ara sayfalar ekleyebiliyor ve kataloğunuzu hem dijital ortam için hem de gerçek ortam için uyumlu bir şekilde çıkartabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap